12/07/2024
HomeTematy dniaSesja trwała… 5 minut! „To hańba” – grzmi mieszkaniec Łęczycy

Sesja trwała… 5 minut! „To hańba” – grzmi mieszkaniec Łęczycy

sesja łęczyca

Jeden z mieszkańców aktywnie działający w internecie, po sesji rady miasta, która trwała niewiele ponad 5 minut, opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym wyraził swoją negatywną opinię. Krytyka dotyczyła głównie czasu trwania sesji i zasadności otrzymywania przez radnych diet.

Mieszkaniec stwierdził, że sesja rady miasta, tak błyskawiczna jak ostatnia jest hańbą a radni powinni wstydzić się otrzymywać diety za posiedzenia trwające kilka minut. Krytyka rady miasta i negatywna opinia mieszkańca nie jest pierwszą, z którą można było spotkać się po niektórych posiedzeniach samorządowców w magistracie. Zdarzało się już nie raz, że niektóre sesje łęczyckich radnych trwały kilka, czy kilkanaście minut. I wówczas także padały podobne pytania – za co radni biorą pieniądze?

Po ubiegłotygodniowym wpisie w mediach społecznościowych, burmistrz Łęczycy Paweł Kulesza, odniósł się do niego wydając oświadczenie. Pomijając, uwagi skierowane stricte do autora wpisu, ważna informacja, która znalazła się w oświadczeniu dotyczy diet radnych:

„(…) Zasady oraz wysokość wypłacania diet Radnym Rady Miejskiej ustala Uchwała X/47/15 z dnia 29 maja 2015 roku i jest to informacja ogólnodostępna, choćby w Biuletynie Informacji Publicznej, którą można samemu wyszukać. Radni otrzymują zryczałtowaną, miesięczną dietę w jednakowej wysokości bez względu na ilość odbytych sesji, komisji oraz czasu ich trwania. Potrącenia w wysokości 20%-25% następują za każdorazową nieobecność na obradach tych organów. (…)”

Aktualne diety miesięczne radnych rady miejskiej w Łęczycy:
– Przewodniczący Rady Miejskiej – 1610,48 zł
– Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – 1288,38 zł
– Radni będący członkami Komisji Rewizyjnej – 1159,54 zł
– Radni będący członkami Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – 1159,54 zł
– Pozostali Radni -1138,07 zł

Warto dodać, że radni potrzebowali 5 minut na spotkanie ws. uchwalenia zmian w budżecie dot.

zatwierdzenia wypłat dodatków węglowych.

Urzędowy super-bus
W Grabowie zgasną l