Rok 2024 – XXV-lecie Powiatu Łęczyckiego. Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń kulturalnych, sportowych i promocyjnych w 2024 roku planowanych na obszarze Powiatu Łęczyckiego przedstawia się imponująco. Jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i inni organizatorzy imprez zapewnią mieszkańcom naszego rejonu wiele ciekawych wrażeń. W roku 2024 odbędą się ważne Jubileusze, w tym 70 lat działalności Domu Kultury w Łęczycy. XX lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a nasz Powiat świętuje XXV lecie ponownego powstania obszaru terytorialnego pod nazwą Powiat Łęczycki. Przedstawiamy Państwu niektóre wydarzenia, z którymi warto się zapoznać. Pozostałe znajdą Państwo na stronie www.leczycki.pl
Styczeń
Grabów od 1 stycznia 2024 roku świętuje przywrócenie praw miejskich. 24 stycznia Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie, Filia w Łęczycy obchodziła swoje 35 lecie. W Domu Kultury w Łęczycy 28 stycznia po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Luty
Na Zamku Królewskim w Łęczycy spotka się Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka. Postać ta z pewnością jest mniej znana na świecie niż postać Marco Polo, ale warto pamiętać, że w XIII wieku wraz z legatem papieskim Giovanni da Pian del Carpine dotarli wcześniej na dwór wielkiego chana Mogołów w okolicach Karakorum. Dzięki ważnej roli Łęczycy w okresie średniowiecza i aktywności samorządowców w czasach współczesnych na Zamku Królewskim w Łęczycy zawiązała się Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka, która w tym roku już po raz dziesiąty będzie przyznawać Nagrody wręczane wybitnym naukowcom i odkrywcom. Nagrody wręczane były w Tumie pod Łęczycą, w Warszawie, Krakowie i Łańcucie. W roku 2024 jest szansa na powrót tej wyjątkowej uroczystości do Tumu i Łęczycy.
Marzec
W ciągu ostatnich lat prócz Łęczycy na mapie Powiatu Łęczyckiego pojawiły się ponownie takie miasta jak Piątek i Grabów. Miasta te straciły prawa miejskie po aktywnych działaniach mieszkańców Ziemi Łęczyckiej podczas powstania styczniowego. Grabów świętuje przywrócenie praw miejskich, a mieszkańcy będą mogli 16 marca wziąć udział w specjalnie przygotowanej na tę okazję akademii w hali sportowej w Grabowie. Ośrodki kultury aktywnie działają we wszystkich gminach. Bardzo bogatą ofertę ma Dom Kultury w Łęczycy. W marcu odbędą się w nim takie wydarzania artystyczne jak: Premiery, XVIII Otwarty Konkurs Wokalny „Mikrofon dla każdego”, spektakle i koncerty. Wszyscy będziemy kibicować młodym artystom, którzy na scenie Domu Kultury będą uczestniczyć w XXVI Powiatowych Konfrontacjach Artystycznych Szkół. Czekając na Wielkanoc, która w tym roku będzie na przełomie marca i kwietnia będziemy mogli kibicować sportowcom, podczas licznych zawodów sportowych. Aktywność w tym zakresie przedstawiają także uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Kwiecień
Przywita nas znanym w całej Polsce Świętem Palanta w Grabowie, a 7 kwietnia w Świnicach Warckich odbędą się uroczystości w Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny. Kwiecień to także miesiąc wyborów do samorządów, w tym na marszałków województw, starostów, prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, radnych wszystkich szczebli samorządowych. W kwietniu odbędzie się XXX Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej Hufca ZHP Uniejów w Stemplewie. 26 kwietnia odbędzie się z Jackiem Cyganem lekcja w Domu Kultury w Łęczycy. Dzień później odbędzie się Otwarty Konkurs Taneczny „Mój jest ten kawałek podłogi”, a Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprosi na „Wielką Majówkę” do Skansenu w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie.
Maj
Jak co roku turyści trafią do geometrycznego środka Polski w Piątku, w Łęczycy planowane są Wojewódzkie Obchody Święta Strażaka, Gminny Ośrodek Kultury będzie świętował 40 lecie działalności w Świnicach Warckich. 24 maja na boiskach sportowych przy I Liceum Ogólnokształcącym w Łęczycy odbędzie się kolejna Powiatowa Majówka Zdrowia połączona z Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnościami.
Czerwiec
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęczycy po raz kolejny będzie organizować Powiatowy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, a z okazji Dnia Dziecka we wszystkich miastach i gminach odbędą się imprezy plenerowe. W Piątku już po raz osiemnasty odbędzie się Dzień Nowalijki, w Domu Kultury w Łęczycy rozbrzmiewać będą „Nutki Złotej Jesieni”. Na Grodzisku w Tumie ponownie odbędzie się Zjazd Rycerstwa. W czerwcu zabrzmią orkiestry dęte w Świnicach Warckich, a w Starej Sobótce Klub HDK PCK przy OSP świętować będzie swoje XV-lecie. Kilka dni później odbędzie się Sobótka Świętojańska. Jednym słowem „lato, lato,…”.
Lipiec.
To miesiąc kwiatów, motyli i pszczół, o czym przekonamy się podczas wydarzenia w Witoni „Jak Pszczoły do Ula”, które odbędzie się 7 lipca. Rycerze pojawią się na Królewskim Zamku w Łęczycy. 13 lipca w Górze Świętej Małgorzaty i 21 lipca w Tumie odbędą się coroczne odpusty.
Sierpień.
Urząd Miejski w Łęczycy szykuje na zamku Koncert „Od Nocy do Nocy”, a w Sławoszewie i Świnicach Warckich odbędą się uroczystości religijne. Stowarzyszenie Abstynentów i Rodzin Abstynenckich Klubu „Przebudzenie” zorganizuje Zlot Radości i zabawę taneczną na zamku a w Górze Świętej Małgorzaty, Chwalborzycach i Ciechosławicach odbędą się dożynki.
Wrzesień.
Dożynki odbędą się we wrześniu m.in. w Daszynie, Witoni i Parskach. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy S.I. „Tęcza” i Stowarzyszenie „Silni Bo Razem” wspominać będą piosenkę wakacyjną. W Łęczycy i Piątku odbędą się uroczystości związane z 85. Rocznicą Bitwy nad Bzurą. Po raz 45 w Łęczycy odbędzie się Festiwal „Łęczyca w Barwach Jesieni”. Artyści z różnych stron Polski przyjadą na plener malarsko – rzeźbiarki do Łęczycy. Olimpijczyk i mistrz świata w kolarstwie Pan Mieczysław Nowicki po raz kolejny w Witowie powita uczestników wyścigów rowerowych. Regionalny Dzień Ziemniaka, Król Tartufel i Królowa Bulbiatka ponownie zawitają do Świnic Warckich.
Październik.
Na placu przed Starostwem Powiatowym w Łęczycy planowany jest Ekologiczny Hubertus Łęczycki. W październiku odbędzie się Noc Bibliotek. Nauczyciele i uczniowie świętować będą Dzień Edukacji Narodowej, a Dom Kultury w Łęczycy podsumuje Uroczystym Jubileuszem 70 lat działalności.
Listopad i grudzień
Miesiące te wiążą się z rajdami przygotowywanymi m.in. przez Oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy. Grudzień to czas wystaw, pokazów, przeglądów kolęd i pastorałek oraz podsumowań.
Życzymy wielu wrażeń, atrakcji i mile spędzonego czasu na obszarze powiatu i gmin naszego regionu. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z szerszym kalendarzem wydarzeń, który dostępny jest na stronie internetowej Powiatu Łęczyckiego:
http://www.leczycki.pl/asp/kalendarz-imprez-kulturalnych,310,,1