Taka elektryczna dacia trafi do urzędu!
Jacek Rogoziński, wójt gm. Łęczyca, poinformował, że wyłoniony został dostawca samochodu elektrycznego dla Urzędu Gminy w Łęczycy. Będzie to w pełni elektryczna dacia spring.
– Koszt zakupu tego auta, to 92 tys zł. Pozyskałem 80% dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi. Pozwoli to znacznie ograniczyć wydatki na delegacje służbowe. Zdjęcia przedstawiają rzeczywisty samochód, który za miesiąc trafi do urzędu – mówi wójt.
Dacia zastąpi stary i wysłużony samochód z silnikiem diesla. Zastąpienie samochodu z silnikiem diesla, samochodem z silnikiem elektrycznym pozwoli zminimalizować emisję spalin, nie będzie generować toksycznych związków. Będzie to samochód bardziej dynamiczny i bezpieczniejszy. Ułatwi sprawniejsze dotarcie do miejsc docelowych. W tym celu w ubiegłym roku został złożony wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu „EkoAuto Łódzki rozwój elektromobilności”. Dzięki jego pozytywnej ocenie Gminie Łęczyca przyznane zostały środki w kwocie 125 000 zł na jego zakup oraz dodatkowo punktu ładowania samochodów elektrycznych. W grudniu podpisana została umowa o dofinansowanie natomiast w tym roku przeprowadzona została procedura wyboru wykonawcy.
– Samochody elektryczne mają wiele zalet. Są całkowicie bezemisyjne w zakresie CO2 i znacznie ograniczają wytwarzanie pyłów przyczyniających się do powstania smogu. Ma to istotne znaczenie dla społeczeństwa, którego świadomość ekologiczna rośnie – dodaje J. Rogoziński.
Gmina Łęczyca od 2018 roku realizuje szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza zarówno na terenie gminy jak i powiatu łęczyckiego. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym zrealizowała do tej pory przedsięwzięcia związane z montażem blisko 300 instalacji fotowoltaicznych oraz 100 kolektorów słonecznych w budynkach jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie gminy Łęczyca. Dzięki temu mieszkańcy zostali wyposażeni w instalacje, które nie tylko pozwalają obniżyć rachunki za prąd, ale także spowodują obniżenie emisji gazów cieplarnianych. 5 kolejnych instalacji pojawiło się na budynkach użyteczności publicznej, jakim są szkoły podstawowe oraz nowobudowana kryta pływalnia w Topoli Królewskiej. Realizowane są także przedsięwzięcia związane z wymianą niskosprawnych i nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach prywatnych. Do tej pory udało się wymienić 36 starych pieców na nowe kotły na pellet. Natomiast od grudnia ubiegłego roku dzięki pozyskanym dofinansowaniom prowadzone są działania mające na celu wymianę kolejnych starych pieców na nowe oparte o pellet oraz gaz płynny i gaz ziemny. Docelowo do końca bieżącego roku planowana jest wymiana 200 źródeł ciepła.