12/07/2024
HomeAktualnościPlanowany jest nowy blok w Łęczycy. Mieszkańcy mogą składać deklaracje

Planowany jest nowy blok w Łęczycy. Mieszkańcy mogą składać deklaracje

blok łęczyca

Burmistrz Paweł Kulesza wraz z skarbnik Agnieszką Kowalską, prezesem TBS Wojciechem Wojciechowskim oraz pracownikami merytorycznymi urzędu miejskiego wzięli udział w spotkaniu w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Celem spotkania były rozmowy na temat budowy bloku w Łęczycy, a łęczycka delegacja rozmawiała z przedstawicielami z Funduszu Dopłat i Departamentu Kredytowego Programów Mieszkaniowych.

Istota budowania mieszkań w mieście jest znana. Największym problemem przy realizacji takiej inwestycji są pieniądze, dlatego też doszło do spotkania w Warszawie. Jak mówi burmistrz Paweł Kulesza, informacje jakie tam usłyszał, były pozytywne.

– W myśl powiedzenia, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i tak też jest w tym przypadku. Miasto nie ma wystarczających środków własnych, aby pozwolić sobie na wielomilionową inwestycję, dlatego szukamy różnych opcji kredytowych. Na spotkaniu usłyszeliśmy między innymi, że jesteśmy wiarygodnym partnerem co powoduje, że nasze wskaźniki zajmują wysokie pozycje – mówi burmistrz. – Przekłada się to na to, że otrzymaliśmy promesę kredytową, co jest bardzo dobrą informacją. Chcemy wybudować blok przy ulicy Ozorkowskie Przedmieście, a dokładniej ma to zrobić Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Promesa kredytowa, o jakiej mowa, to promesa na kwotę 3 700 000 zł. Część inwestycji miałaby być pokryta z partycypacji wynoszących 30% wartości mieszkania. Sam blok ma mieć 24 mieszkania.

– W tym przypadku mówimy o sprawdzonej formule, jaką jest budowa mieszkań na wynajem. W 2019 roku TBS oddał oficjalnie do użytku blok wybudowany przy ulicy Kaliskiej, który cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Chcemy podążać sprawdzonymi metodami, dlatego nowy blok na ulicy Ozorkowskie Przedmieście powstałby na takich zasadach – wyjaśnia burmistrz.

Jak dodaje burmistrz ubiegłotygodniowe spotkanie służyło również temu, aby dowiedzieć się więcej o innych sposobach sfinansowania inwestycji.

– Jak już wspominałem, jest to inwestycja, na którą nie możemy sobie pozwolić bez odpowiedniego wsparcia zewnętrznego. O tym też rozmawialiśmy na spotkaniu w Banku Gospodarstwa Krajowego i po powrocie zaczęliśmy już działać, aby znaleźć sposób, który pozwoli nam zamortyzować koszty tego przedsięwzięcia.

Burmistrz opowiada też o samym projekcie bloku oraz o tym, że wszelka niezbędna dokumentacja związana z budową jest skompletowana. Zainteresowani mieszkańcy z kolei mogą składać deklaracje dotyczące tego, czy byliby zainteresowani mieszkaniem na wynajem.

– To co widać na zdjęciach to faktyczny projekt bloku, który jest gotowy, tak samo jak pozostała niezbędna dokumentacja potrzebna do ruszenia z inwestycją. Chcemy postawić dwa bloki, łącznie na 48 mieszkań, na razie celujemy w jeden na 24 mieszkania. My działamy w sprawie kolejnych dofinansowań, a ja proszę mieszkańców, którzy byliby zainteresowani taką formułą o zgłaszanie się do siedziby TBS, gdzie mogą złożyć wstępną deklarację.

Mieszkańcy zainteresowani mieszkaniem na wynajem w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Łęczycy mogą zgłaszać swoje deklaracje w siedzibie TBS – ul. Marii Konopnickiej 14, III piętro.

Petycja do wójta. M
Pierwsza taka akcja