Kasztany zakwitły… czas na maturę
We wtorek, 7 maja o godz. 9:00 we wszystkich szkołach średnich rozpoczęły się egzaminy maturalne. Uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego na poziomie podstawowym. Kolejne egzaminy pisemne w terminie głównym potrwają do 24 maja, równolegle z egzaminami ustnymi, które rozpoczną się 11 a zakończą 25 maja br. Od 3 do 17 czerwca będą miały miejsce egzaminy w terminie dodatkowym, 9 lipca ogłoszenie wyników. Egzaminy poprawkowe będą się odbywały od 20 do 21 sierpnia, ogłoszenie wyników nastąpi 10 września.
7 maja br. to pierwszy dzień matur 2024, jak zwykle na pierwszy ogień zdający zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 i potrwał do 13:00. Czego dotyczyły zadania?
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule składał się z trzech części : dwóch testów „Język polski w użyciu” i „Testu historycznoliterackiego” i tekstu własnego na jeden z wybranych tematów : Bunt i jego konsekwencje dla człowieka; Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? – z wykorzystaniem lektur obowiązkowych wymienionych w arkuszu egzaminacyjnym.
Jak maturzyści oceniają stopień trudności zadań z języka polskiego?
– Zadania oceniam jako przystępne – mówi Agnieszka Barszczewska. – Osobiście skoncentrowałam się na zagadnieniu buntu człowieka i konsekwencji wynikających z takiej postawy.
W podobny sposób oceniają tegoroczne zadania z języka polskiego inni zdający.
– Nie należę raczej do grona wybitnych humanistów, ale lubię rozważania w oparciu o interesującą lekturę. Dlatego pisząc o buncie jednostki ludzkiej nie miałem większych kłopotów ze sformułowaniem swoich myśli – słyszymy od Olka Kołakowskiego.
– Podobnie jak my – wtrącają dziewczyny, Maria Granosik i Nikola Pałczyńska.
W równie dobrych nastrojach salę egzaminacyjną opuścili kolejni zdający i podobnie jak poprzednicy nie narzekali na trudność zadań.
– Interesującym zjawiskiem i to już od najdawniejszych czasów, jak mogliśmy przeczytać w utworach Wiliama Szekspira czy Adama Mickiewicza, jest wpływ jednego człowieka na drugiego. To fascynujące i trudne do zrozumienia zjawisko – komentuje Jakub Kowalski.
W kolejnym dniu, czyli w środę, 8 maja maturzyści zmierzą się z matematyką.
Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia.