12/04/2024
HomeTematy dniaKąpielisko w Łęczycy? To możliwe, ale…

Kąpielisko w Łęczycy? To możliwe, ale…

zalew w łęczycy

Rok w rok nad łęczyckim zalewami wykonywane są prace służące poprawie tego urokliwego miejsca. Zagospodarowano tereny przy wschodnim oraz zachodnim brzegu, od niedawna oczy cieszy pływające molo, jednak brak pewnej rzeczy powoduje poczucie niedosytu. Mowa oczywiście o utworzeniu kąpieliska. Jest to możliwe, ale długa droga do tego.

Aby móc cieszyć się legalnym kąpieliskiem należy przede wszystkim sporządzić profil wody, który oprócz lokalizacji powinien zawierać także cechy fizyczne, geograficzne oraz hydrologiczne. Trzeba bowiem pamiętać, że łęczyckie zalewy są zbiornikiem sztucznie utworzonym jako skutek zamkniętej kopalni rudy żelaza, dlatego dokładna analiza na temat potencjalnych zanieczyszczeń jest niezbędna.

Na wszystkie te rzeczy potrzebny jest czas. Jeszcze w ubiegłym roku Miasto Łęczyca poczyniło rozeznanie ofertowe w sprawie zlecenia takich działań. O cierpliwość w tej sprawie prosi Burmistrz Paweł Kulesza, który zaznacza, że prace związane z upiększaniem naszych zalewów nie zostały zakończone.

– Utworzenie kąpieliska jest dość długą drogą, która oprócz badań hydrologicznych wymaga także kontaktów z innymi instytucjami, w tym między innymi Państwową Inspekcją Sanitarną. W tej sprawie kontaktowałem się już parokrotnie z naszą powiatową inspekcją sanitarną, ale to nie jest koniec długiej drogi – mówi burmistrz Paweł Kulesza. – Mieszkańców proszę o cierpliwość. Konsekwentnie, małymi krokami, pracujemy nad tym, aby uczynić nasze zalewy ciekawą atrakcją turystyczną i jeżeli pewne rozwiązania będą możliwe do zrealizowania, będziemy to robili.