21/11/2024
HomeTematy dniaUnia Europejska wprowadza przepisy! Rozgorzała dyskusja…

Unia Europejska wprowadza przepisy! Rozgorzała dyskusja…

frątczak

Od stycznia 2024 roku Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące praw jazdy. Jedno z głównych zaostrzeń dotyczy kierowców powyżej 65 roku życia, którzy chcąc przedłużyć ważność prawa jazdy będą musieli odbyć obowiązkowe badania psychologiczne.

Kto nie zaliczy badań lub zakończy je z wynikiem negatywnym, nie będzie mógł przedłużyć ważności swojego prawa jazdy.

Innym pomysłem jest wydawanie seniorom terminowego prawa jazdy, np. pięcioletniego. Jego przedłużenie wiązałoby się z szeregiem badań i testów. Eksperci są jeszcze bardziej surowi i uważają że osoby powyżej 75 roku życia powinny przystąpić do badań co roku, natomiast osoby między 65 a 75 rokiem życia co dwa lata.

Temat jest na tyle wrażliwy, że już wywołał liczne dyskusje.

–  Uważam, że to bardzo słuszne rozwiązanie – uważa pan Andrzej z Łęczycy. – Jestem zawodowym kierowcą, jeżdżę po drogach Polski i Europy, stąd moje obserwacje. Niestety, nikt z nas nie jest wieczny a wraz z upływem lat obniża się zdolność do postrzegania i analizowania dynamicznie zmieniających się warunków na drodze. Badania lekarskie byłyby najlepszym wskaźnikiem, co do możliwości dalszego prowadzenia pojazdu.

Są też inne opinie… zgodnie z zasadą, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

–   Myślę, że wskazanie tylko jednej grupy kierowców do obowiązkowego przeprowadzenia badań jest co najmniej dyskryminujące – mówi z kolei pani Alina. – Ponad 40 lat jestem aktywnym kierowcą, jak do tej pory jeżdżę bezwypadkowo. Miałam okazję zaobserwować różne sytuacje na drogach i twierdzę, że nie ma tu reguły a badania lekarskie są jak najbardziej słusznym pomysłem, ale absolutnie w stosunku do wszystkich kierowców, niezależnie od wieku.

Jak w tym zakresie wygląda w Polsce obecny stan prawny, pytamy kierownik wydziału komunikacji w starostwie powiatowym w Łęczycy.

–  Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami z 18 stycznia 2013 roku, w art. 124 ust. 4  zapisano, że wymiana blankietów praw jazdy wydanych przed 2013 rokiem  podlega obowiązkowej wymianie w terminie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku określonym przez ministra ds. transportu lub wcześniej na wniosek posiadacza prawa jazdy. Nowe prawo jazdy, zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, jest wydawane na okres 15 lat – wyjaśnia Jadwiga Frątczak, kierownik wydziału komunikacji w starostwie powiatowym w Łęczycy.

Na targu w Łęczycy
Bił i okradał ludz