22/04/2024
HomeTematy dniaDrogowcy już myślą o zimie

Drogowcy już myślą o zimie

zima

Do końca kalendarzowej jesieni jeszcze daleko, ale drogowcy z Zarządu Dróg Powiatowych w Łęczycy już myślą o zimie.

W celu zapobieżenia tworzeniu się ewentualnych zasp śnieżnych, służby drogowe oczyszczają pobocza z chwastów i zarośli a także usuwają dolne partie gałęzi na drzewach.

– Czy gałęzie zalegające w przydrożnych rowach wzdłuż drogi powiatowej z Topoli Królewskiej do Kłodawy zostaną uprzątnięte? – pyta pan Przemysław. – Nie ukrywam, że ten stan rzeczy mnie niepokoi, bo to, że obcięto gałęzie z niskich partii drzew to dobrze, ale pozostawienie ich na zimę, to już słabo. Nawet podczas niewielkich opadów śniegu, mogą się tworzyć zaspy.

O to, czy przewiduje się uprzątnięcie przydrożnych rowów, pytamy dyrektora ZDP, Karola Niewiadomskiego.

– Oczywiście, w najbliższym czasie gałęzie zostaną uprzątnięte. Pozostawienie ich w rowach nie miałoby sensu. Nie jest to jedyne działanie, które podejmujemy w zakresie prac przygotowawczych do zimy. W ramach doposażenia w sprzęt zimowy, zakupiliśmy nową solarkę o ładowności ponad 2 metrów sześciennych, do montowania na samochodzie. Dysponujemy 2 samochodami i 2 ciągnikami do odśnieżania. Jeszcze latem zakupiliśmy 28 ton soli i 60 ton piasku do przygotowania mieszanki przeznaczonej do likwidacji gołoledzi. Z doświadczenia wiem, że powinniśmy mieć zabezpieczenie w postaci ok. 125 ton soli, w chwili obecnej dysponujemy jeszcze zapasem 80 ton mieszanki z ubiegłego roku. Niestety, z powodu małej powierzchni magazynowej nie jesteśmy w stanie zgromadzić większej ilości mieszanki, ale na pewno do końca bieżącego roku dokupimy jeszcze 25 ton soli – relacjonuje dyrektor Niewiadomski. – W mojej ocenie, jako służby drogowe, jesteśmy przygotowani do nadejścia zimy, ale kierowcy wini też pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników dróg, wymieniając chociażby opony z letnich na zimowe.

Tagi postu: