24/11/2024
HomeAktualnościŚnięte ryby i kożuch na wodzie…

Śnięte ryby i kożuch na wodzie…

śnięte ryby

Woda w zalewach w Łęczycy wygląda fatalnie. Pokryta jest w wielu miejscach gęstym, zielonawym kożuchem. Gdzieniegdzie można zauważyć pływające do góry brzuchami ryby.

O zanieczyszczonej wodzie poinformowaliśmy urząd miasta.

Magistrat zareagował szybko, bowiem za kilka dni na swojej stronie internetowej umieścił obszerny artykuł.

„Obowiązuje zakaz kąpieli, a mimo to mieszkańcy – zwłaszcza w czasie ciepłych temperatur – lubią ochłodzić się w łęczyckim zbiorniku wodnym. Nieprzestrzeganie zakazu kąpieli to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu. To także narażenie własnego zdrowia, a nawet życia, ponieważ zakaz kąpieli nad zalewem obowiązuje nieprzypadkowo” – można przeczytać w informacji łęczyckiego magistratu.

Zakaz kąpieli w zalewie

Zalew jest kuszącym miejscem do kąpieli, ze względu na fakt, że jest tak naprawdę jedynym zbiornikiem wodnym w pobliżu. Obowiązuje jednak zakaz kąpieli w nim ze względu na zły stan wody.

W zbiorniku umieszczone są znaki zakazujące kąpieli. Co więcej, z racji tego, że zalew nie jest kąpieliskiem, oznacza, że w na miejscu nie ma ratownika, który mógłby w przypadku nieszczęścia w porę zainterweniować.

Mapę z kąpieliskami prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny. Można na niej zobaczyć zarówno czynne kąpieliska, jak i te, które są zamknięte – https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Kąpiel w miejscu zabronionym

Mandat za pływanie w miejscu zabronionym zawarty jest w Kodeksie Wykroczeń (art. 55), który mówi, że: „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”

Intencja ustawodawcy w tym zakresie była jasna – ryzyko otrzymania mandatu ma odstraszyć amatorów pływania w zbiornikach, w których obowiązuje zakaz.

Paciorkowce, sinice, bakterie coli i inne niebezpieczeństwa

Kara finansowa to nie jedyna nieprzyjemność, jaka może nas spotkać w przypadku kąpieli w miejscu do tego niewskazanym. Latem, a zwłaszcza w sierpniu, wiele kąpielisk w Polsce jest zamykanych ze względu na występujące w wodzie paciorkowce kałowe, sinice lub bakterie coli.

Kontakt z wodą skażoną może spowodować nie tylko zmiany zewnętrzne w postaci wysypki. Przypadkowe jej spożycie może doprowadzić do silnego zatrucia organizmu, co w konsekwencji prowadzi do wymiotów lub biegunki.

Popływajmy, ale bezpiecznie

Zakaz kąpieli to jedno, a kajaki/rowerki to drugie. Tę drugą czynność można uprawiać nad łęczyckim zalewem, a sprzęt wodny dostępny w okresie letnim.

Z kajaków i rowerków wodnych można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 19:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 12:00 – 20:00.

Mieszkańcy mają do dyspozycji łącznie 5 kajaków i 3 rowery wodne, wraz z całym wyposażeniem. Ze sprzętu wodnego można korzystać bezpłatnie (jedyną koniecznością jest uiszczenie kaucji), natomiast dzieci do lat 15 muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Kciuk w górę! Podz
Inwestycja przy gara