08/12/2024
HomeTematy dnia„Zielona akademia” w przedszkolu

„Zielona akademia” w przedszkolu

zielona akademia

Od września bieżącego roku szkolnego do 30 czerwca 2023 r. przedszkole nr 4 w Łęczycy będzie realizować projekt ekologiczny w oparciu o utworzony w ogrodzie przedszkolnym punkt dydaktyczny „Zielona Akademia”. Głównym celem jest stworzenie dzieciom takiego miejsca w ogrodzie, aby mogły korzystać w pełni z naturalnej przestrzeni do celów dydaktycznych.

„Zielona Akademia” będzie miejscem gdzie dzieci będą zdobywać umiejętności i wiedzę  z zakresu przyrody i ekologii, które pozwoli zbudować więź emocjonalną z otaczającą przyroda, a przede wszystkim uświadomi, że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe a ochrona środowiska jest koniecznością i podstawowym obowiązkiem każdego człowieka. Na potrzeby dydaktyczne stworzono kilka miejsc -stref:

  1. „Zielona baza” – wiata edukacyjna wyposażona w stoły i ławki, skrzynię na pomoce dydaktyczne, tablice do rysowania. Będziemy tu prowadzić zajęcia, badać, obserwować, rozmawiać, tworzyć i eksperymentować o każdej porze roku.
  2. „Słoneczny sad” – ścieżka sensoryczna z materiałów o zróżnicowanych kształtach, fakturach i kolorach. Pergole wejściowe na ścieżkach stworzą podpory dla roślin pnących, utworzono też nowe nasadzenia: borówka, morwa, winogrono, morela, śliwa.
  3. „Zdrowa grządka” – ustawione przed sadem i wiatą edukacyjną drewniane gazony na rozsady warzyw i ziół do hodowli dla każdej z grup.
  4. „Relaks pod kasztanem” – na zamontowanych wokół pnia rozłożystego kasztanowca, drewnianych siedziskach, dzieci będą odpoczywać, słuchając i podziwiając przyrodę, odreagować stres i wyciszyć agresję Zamontowana instalacja dydaktyczna „Leśne rekordy” umożliwi rozwijanie sprawności fizycznej.
  5. „Kwietna łąka” – stworzenie naturalnego ekosystemu – miejsca dla pożytecznych owadów, ustawienie w zaciszu dużego domku-hotelu dla owadów. Prowadzenie obserwacji, tworzenie bukietów.
  6. „Ptasia aleja” – zasadzenie wzdłuż ogrodzenia różnorodnego żywopłotu jako tła – „zielonej ściany” tworzonej alei z instalacjami dydaktycznymi, karmnikami, budkami lęgowymi i ławeczkami dla dzieci.

Całkowity koszt zadania wynosi 61 300 zł, z czego dotacja w ramach konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wyniosła 50 000 zł.

Nie pozwolili wyjech
Gmina Grabów stawia