21/06/2024
HomePowiatXXIV edycja Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego w Świnicach Warckich

XXIV edycja Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego w Świnicach Warckich

orkiestry dęte

10 orkiestr z powiatu łęczyckiego (z Góry św. Małgorzaty, Grabowa, Grodziska, Łęczycy, Mazewa, Pruszek, Stemplewa, Świnic Warckich, Tumu oraz Witoni) zaprezentowało się w kategorii marszowej i koncertowej.

Orkiestry tradycyjnie przeszły paradnie ulicami Świnic Warckich, gdzie były oceniane przez komisję składającą się z zaproszonych gości, a przed sceną na placu imprezowym wspólnie odegrały hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz marsz „Hej Strzelcy wraz”, a także
„100 lat” dla KGW w Świnicach Warckich obchodzącego swój pierwszy jubileusz.

Organizatorami tegorocznej XXIV edycji Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego byli: Stowarzyszenie LGD „Między Wartą a Nerem” z siedzibą w Świnicach Warckich, które pozyskało dofinansowanie województwa łódzkiego z dotacji 2023, w ramach programu „Kulturalnie Regionalnie” na zadanie publiczne pn.: „Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego upamiętnieniem Roku Powstania Styczniowego oraz gmina Świnice Warckie i Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich.

Rok 2023 ogłoszony został rokiem powstania styczniowego i również tym wydarzeniem gmina wpisała się w obchody upamiętniające 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Dlatego też, oprócz hymnu i marszu, w kategorii koncertowej każda orkiestra wykonała trzy utwory, w tym jeden utwór patriotyczny. Można było też zapoznać się z wystawą na temat powstania styczniowego oraz inauguracji obchodów roku powstania styczniowego w gminie. Podsumowaniem przeglądu było wspólne wykonanie utworu „Orkiestry dęte”.

Orkiestry biorące udział w przeglądzie otrzymały: puchary oraz nagrody, którymi, w tym roku, tak jak w ubiegłym, były instrumenty muzyczne, zakupione dzięki wsparciu województwa łódzkiego. Puchar starosty łęczyckiego dla zwycięzcy w kategorii marszowej – Orkiestry Dętej z Pruszek oraz okolicznościowe statuetki ufundowało starostwo powiatowe w Łęczycy.

Ponadto puchary ufundowali:

 1. Dla najliczniejszej Orkiestry – marszałek województwa łódzkiego
 2. Senator RP – Przemysław Błaszczyk
 3. Poseł RP – Marek Matuszewski
 4. Wójt gminy Świnice Warckie
 5. Prezes Stowarzyszenia LGD „Między Wartą a Nerem”
 6. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Łęczycy
 7. Dyrektor Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie oddz. w Świnicach W.
 8. Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Świnicach W.
 9. Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Świnicach Warckich
 10. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej
 11. Prezes Stowarzyszenia Mamy Wielkie Serca w Świnicach W.

Na placu można było posmakować, m.in.: kuchni myśliwskiej, kiełbasek z grilla i innych przysmaków przygotowanych przez KGW Świnice Warckie, wspólnie z rzecznikiem medialnym Państwowej Straży Łowieckiej w Poznaniu Mileną Stemplewską–Zawieruchą, pysznego strogonowa, frytek i innych przysmaków przygotowanych przez KGW w Stemplewie, soków owocowych wyciskanych przez panie z sołectwa Głogowiec (na sprzęcie udostępnionym nam przez Lokalną Grupę Działania Prym z Parzęczewa), frytek, pajd samodzielnie pieczonego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz innych przysmaków przygotowanych przez nowe KGW Bielawianki, które po raz pierwszy pokazało się w gminie Świnice Warckie. Dzieci natomiast miały do dyspozycji darmową zjeżdżalnię.

Monika Galankiewicz

Fot. Katarzyna Lewińska i Marlena Strychalska

Czy to się miastu o
Sesję trzeba było