21/06/2024
HomeTematy dniaW upały więcej pacjentów na SOR-ze

W upały więcej pacjentów na SOR-ze

szpital łęczyca

Szczególnie starsi mieszkańcy źle znoszą pogodę, gdy za oknem jest powyżej 30 stopni Celsjusza. Lekceważenie takiej auty może skończyć się wizytą w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

W związku z powrotem do Polski wysokich temperatur przypominamy o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku. Lekceważenie upału może skończyć się koniecznością skorzystania z pomocy lekarza. Czy w ostatnim czasie możemy powiedzieć, że liczba pacjentów SOR wzrosła?

– Tak, potwierdzam, od kiedy temperatura powietrza wzrosła w ostatnich dniach do powyżej 30 stopni, mamy zdecydowanie więcej przypadków wymagających pomocy szpitalnej – mówi Zofia JodłowskaMitas, lekarz dyżurny w łęczyckim oddziale ratunkowym. – Musimy pamiętać, że na destrukcyjne skutki upału szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci, co nie oznacza, że osoby młodsze i w średnim wieku nie powinny przestrzegać określonych zasad postępowania w przypadku upałów. Po pierwsze w godzinach od 11 do 15, jeżeli nie musimy, zostańmy w domu. W przypadku konieczności wyjścia pamiętajmy o zimnej wodzie i nakryciu na głowę oraz wodzie, najlepiej mineralnej, do picia. Unikajmy też dłuższego wysiłku fizycznego. Mimo, niestety, wielu przypadków udarów cieplnych, nadal wielu z nas popełnia błędy. Do najczęstszych należy długie przebywanie na słońcu bez żadnej ochrony. Zachowania takie są ryzykowne, ponieważ mogą prowadzić nie tylko do udarów cieplnych, ale także do wystąpienia „długoterminowych szkód”, czyli uszkodzenia DNA a w konsekwencji pojawienia się raka skóry.

Policja w Łęczycy
Pijana matka za kier