22/03/2023
HomeView All Posts – Whole Post

Policjantka wraz z policjantem z komendy w Łęczycy ucierpieli po tym, jak w ich radiowóz wjechał pijany obywatel Ukrainy. Do szpitala na obserwację trafili też pasażerowie osobówki a także sam sprawca tego zdarzenia. Do wypadku doszło tego samego wieczoru, gdy w popularnym klubie Banderoza w Witoni Zenon Martyniuk miał koncert. Prokuratura w Łęczycy prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Czy 27-letni Ukrainiec wracał z zabawy? Jedno jest pewne. Życie kilku osób było zagrożone, w tym ciężarnej oraz 7-letniego dziecka.

– Policjanci próbowali w Witoni zatrzymać do rutynowej kontroli samochód marki alfa – romeo. Kierowca auta ominął jednak radiowóz. Policja rozpoczęła pościg. Radiowóz stanął w poprzek drogi a wówczas z całym impetem wjechała w niego alfa – informuje prok. Andrzej Pankiewicz, szef Prokuratury Rejonowej w Łęczycy. – Poszkodowani zostali policjanci, do szpitala przewiezieni zostali też na badania kierowca auta osobowego i pasażerowie.

Jak nam powiedział prokurator Pankiewicz, alfą jechała jeszcze ciężarna konkubina Ukraińca oraz 7-letnie dziecko wraz ze swoją matką.

27-letni Ukrainiec miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu.

Warto wspomnieć, że sprawca miał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Ukraińcowi grozi do 5 lat więzienia.

Ciężarna kobieta z Pakistanu trafiła do szpitala z 5-centymetrowym gwoździem w głowie. Przedmiot miał jej “przynieść szczęście” dotyczące potomstwa, dlatego postanowiła zaryzykować własnym życiem. 

Brytyjski Dailymail opisuje makabryczną historię, która wydarzyła się w Pakistanie. Pewna młoda kobieta zaszła w czwartą ciążę, jednak obawiała się, że znów wyda na świat córkę.  Ciężarna była szantażowana przez męża, który postawił jej warunek: jeśli urodzi mu kolejną córkę, odejdzie od niej. Postanowiła zrobić wszystko, by temu zapobiec.Dzięki skomplikowanej operacji udało się wyciągnąć gwóźdź – na szczęście nie doszło do poważnych komplikacji.

Niestety, wraz z nadejściem cieplejszych dni, do życia obudziły się również osoby dla zabawy niszczące mienie miasta. Urząd miasta poinformował na swojej stronie internetowej, iż w parku miejskim przy nowopowstałej tężni elementy małej architektury padły ofiarą wandali. Niestosownymi napisami zostały zniszczone ławki, niektóre napisy zostały wręcz wypalone, z innej ławki wyrwano deski.

Podobny los regularnie spotyka elementy infrastruktury towarzyszącej znajdującej się przy innych obiektach na terenie miasta.

Pozostaje po raz kolejny zaapelować do wszystkich mieszkańców – dbajmy o nasze wspólne dobro. I pamiętajmy, że każdy zniszczony przedmiot to nasze wspólne wydatki, które można przeznaczyć na inne ważne zadania służące mieszkańcom Łęczycy.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu pisaliśmy już o dewastacji przy tężni. Wtedy też zniszczone zostały ławki. Deski najprawdopodobniej próbowano wyrwać. Nie udało się, ale zostały pokrzywione. Mieszkańcy mają nadzieję, że monitoring w końcu okaże się skuteczny. Bo jak do tej pory kamery (straż miejska zadeklarowała zamontowanie w tym miejscu mobilnych „oczek”) nie odstraszają wandali.

Policjanci z Rawy Mazowieckiej, Radomia i Żyrardowa prowadząc wspólne działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości narkotykowej zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie ponad 15 kilogramów środków odurzających. Decyzją sądu 23-latek trafił do aresztu, a jego 27-letni kompan otrzymał dozór.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej z komendy Policji w Rawie Mazowieckiej, Komendy Wojewódzkiej z siedzibą w Radomiu i Komendy Powiatowej w Żyrardowie wspólnie prowadzili działania na terenie powiatu skierniewickiego. Z informacji, jakie docierały wcześniej do nich wynikało, że w jednym z domów w gminie Kowiesy produkowane są narkotyki w dużych ilościach. 17 marca 2023 roku po godzinie 15:00, pod obserwowanym adresem pojawili się policjanci. Z posesji nissanem wyjechał 23-latek podejrzany o przestępczy proceder. Funkcjonariusze chcąc zatrzymać mężczyznę użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Ten nie zatrzymał się do kontroli. W trakcie ucieczki kierujący nissanem wyrzucił przez okno samochodu przedmioty, wykorzystywane do produkcji narkotyków, które zostały później zabezpieczone przez policjantów. Mężczyznę po krótkim pościgu zatrzymano. Na posesji policjanci zastali 27-letniego mieszkańca Grodziska Mazowieckiego, który także został zatrzymany.
Podczas przeszukania i oględzin ustalono, że dom był specjalnie przygotowany do produkcji narkotyków, a świadczyły o tym między innymi zgromadzone tam półprodukty. Zabezpieczone substancje w stanie stałym, oraz ciekłym zostały przewiezione do badań laboratoryjnych. Wstępne badanie potwierdziło, że jest to amfetamina. W sumie zabezpieczono ponad 15 kilogramów gotowych narkotyków oraz butelki i inne przedmioty o różnej pojemności z półproduktami, z których można było wytworzyć substancje psychotropowe w ilości nawet kilkudziesięciu kilogramów. W miejscu zamieszkania 23-latka policjanci znaleźli jeszcze ponad 500 gramów marihuany. Na wniosek prokuratora, decyzją sądu 23-latek został tymczasowo aresztowany, zaś wobec jego 27-letniego kompana zastosowano policyjny dozór zakaz opuszczania kraju. Mężczyznom grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności.

To była nietypowa interwencja Prokuratury Rejonowej w Łęczycy, która po informacjach od mieszkańców zainteresowała się tematem głośnych torów wąskotorówki przebiegających przez ul. Kaliską. Niedawno zapadła w tej sprawie decyzja, a PKP mają usunąć wszelkie usterki.

– Otrzymałem informację od wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego – powiedział nam prok. Andrzej Pankiewicz, szef Prokuratury Rejonowej w Łęczycy. – W odpowiedzi na wniosek prokuratury o wszczęcie postępowania administracyjnego w kwestii stanu technicznego infrastruktury kolejowej w obrębie przejazdu kolejowo – drogowego kolejki wąskotorowej w ul. Kaliskiej w Łęczycy, w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem, nakazane zostało PKP usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości poprzez naprawę uszkodzonej nawierzchni, zastosowanie uszczelnienia bitumicznego pomiędzy szynami i nawierzchnią drogową oraz odtworzenie nawierzchni w granicach pasa drogowego. Wszystkie te prace mają zostać wykonane do 30 września tego roku.

To dobra informacja, zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Z powodu obluzowanych torów i dziur w drodze hałas od przejeżdżających w tym miejscu samochodów jest uciążliwy.

Ostatnio informowaliśmy też o planach miasta związanych z wąskotorówką. Przypomnijmy, że pomiędzy torami (lub na torach) przebiegających w obrębie miasta, powstać ma ścieżka rowerowa.

Policjanci wydziału kryminalnego z łęczyckiej komendy zatrzymali parę podejrzaną o przestępstwa przeciwko mieniu. 30-latek i 22-latka okradali dyskonty i włamywali się do pomieszczeń gospodarczych skąd kradli elektronarzędzia, a nawet węgiel. Straty jakie wyrządzili sięgają kilku tysięcy złotych. Zatrzymany mężczyzna, który działał w warunkach powrotu do przestępstwa, na ponad rok trafił już do aresztu.

Policjanci wydziału kryminalnego pracowali nad ustaleniem sprawców kradzieży z włamaniem, do których doszło na terenie powiatu łęczyckiego. W styczniu przestępcy pokonali zabezpieczenia komórki w jednym z bloków w Łęczycy, a na przełomie lutego i marca włamali się do dwóch innych pomieszczeń gospodarczych na terenie gminy Daszyna. Podczas tych włamań ich łupem padły elektronarzędzia, sprzęt wędkarski, a nawet węgiel. Straty jakie spowodowali sięgają kilku tysięcy złotych.

– Śledczy zajmując się sprawą skrupulatnie zbadali zebrane dowody. Na tej podstawie ustalili, iż związek z tymi przestępstwami mają mieszkańcy powiatu łęczyckiego. Namierzyli i zatrzymali 30-latka i 22-latkę na terenie Łęczycy. Dodatkowo kryminalni udowodnili im, że stoją oni za kradzieżami na terenie łęczyckich dyskontów, skąd kradli alkohole i kosmetyki. Para zatrzymanych usłyszała zarzuty dotyczące przestępstw przeciwko mieniu – informuje asp. sztab. Mariusz Kowalski, oficer prasowy KPP w Łęczycy.

Za samą kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W związku z wcześniejszym wyrokiem sądu 30-latek na ponad rok trafił już do aresztu. Dodatkowo podejrzany musi się liczyć z wyższym wymiarem kary, gdyż działał w ramach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.

Otwarty Konkurs Wokalny „Mikrofon dla każdego” wzbudził po raz kolejny olbrzymie zainteresowanie wśród młodych wokalistów. 17 marca swoim talentem wokalnym pochwaliło się 77 solistów, 4 zespoły i 3 duety. Przyznano nagrody i wyróżnienia: w dwóch kategoriach wiekowych, w kategoriach zespoły i duety oraz przyznano kilka nagród specjalnych. Patronat nad konkursem objął burmistrz Paweł Kulesza.

Zmagania wokalne uczestników oceniało Jury w składzie: Magdalena Tomecka – wokalistka, studentka Akademii Muzycznej w Łodzi, Anna Zymmerman, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi i Piotr Ruszkowski, wokalista.

Po burzliwych obradach jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji zgłoszonych do konkursu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

KATEGORIA 6-9 LAT

I miejsce – Hanna Habrat, Pałac Młodzieży Łódź.

II miejsce – Wiktoria Pawlak, DK Łęczyca

III miejsce Zuzanna Skalska, Talent Kolektyw Zgierz.

Wyróżnienia:  Agnieszka Milczarek Pracownia Wokalna Marcina Rolaka Łódź; Gabriela Magnuska, SSP Topola Królewska; Lilianna Dąbrowska CKiS Sierpc.

Kategoria 10-14 lat

I miejsce – Aleksandra Cyrulińska – Talent Kolektyw Zgierz

II miejsce Martyna Kuś, DK Łask

III miejsce – Ewa Woźniak, GOK Nieborów.

Wyróżnienia: Hanna Adamczyk, SP Rogów; Oliwia Wieczorek, StudioEsti, Wałcz; Polina Kapeliukh, Talent Kolektyw Zgierz. Dyplom – Osobowość Sceniczna przyznano Jakubowi Zalasa, Szkoła Muzyczna Amadeus Aleksandrów Łódzki.

KATEGORIA 15-25

I miejsce – Kamila Wadowska, CKiS Sierpc;

II miejsce – Weronika Wiśniewska, MOK Ozorków;

III miejsce – Alan Nawrocki Talent Kolektyw Zgierz

III miejsce – Zuzanna Jędrzejczak Talent Kolektyw Zgierz

Wyróżnienia: Aleksandra Orzepińska Kustgrzyca; Kacper Kita MDK Kutno.

KATEGORIA  ZESPOŁY

I miejsce – Talent Kolektyw Zgierz;

II miejsce – Talent  Kolektyw Kids, Zgierz;

III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienia – Duet Fiu Bździu – Pracownia Wokalna Marcina Rolaka Łódź; od dzwonka do dzwonka – SP Niesułków.

NAGRODA DYREKTORA DOMU KULTURY W ŁĘCZYCY – Jagna Sosnowska, Pracownia Wokalna Marcina Rolaka Łódź;

DYPLOM ZA SZCZEGÓLNE ZAANGAŻOWANIE W PRACĘ Z MŁODZIEŻĄ – Julia SZWAJCER

NAGRODA GŁÓWNA – GRAND PRIX – Mateusz Warzywoda, Talent Kolektyw Zgierz.

Kiedy 9 czerwca 2015 r. w Ratuszu Miejskim podpisywano umowę partnerską powołująca Lokalną Grupę Działania „Ziemia Łęczycka”, zakładano wszechstronne działanie na rzecz rozwoju regionalnego, w szczególności poprzez rozwój lokalny kierowany przez społeczność. Strony umowy: Łęczyca reprezentowana przez burmistrza Krzysztofa Lipińskiego, gmina Łęczyca reprezentowana przez wójta Jacka Rogozińskiego, gmina Daszyna reprezentowana przez wójta Zbigniewa Wojterę i gmina Grabów reprezentowana przez wójta Tomasza Pietrzaka, zgodnie deklarowały podejmowanie starań o pozyskanie środków unijnych na wspólne przedsięwzięcia, które będą prowadzić do rozwiązywania lokalnych problemów. Jak zweryfikowało życie, działalność organizacji po ponad 7 latach w ocenie społeczeństwa budzi kontrowersje.

    Najwięcej wątpliwości wśród mieszkańców wzbudził wybór wniosków desygnowanych do dofinansowania w 2022 roku. Jak informuje prezes stowarzyszenia trzeci, ostatni nabór trwał od 21 listopada do 13 grudnia ubiegłego roku. Już w tej kwestii mieszkańcy zgłosili niemało pretensji.

–  Nikt nie miał wiedzy, że można składać wnioski o dofinansowanie istniejącej lub założenie nowej działalności – mówi przedsiębiorca prowadzący swój nieduży biznes. Niewątpliwie też bym złożył taki wniosek, ale trzeba mieć wiedzę. W mojej ocenie taka informacja powinna być ogólnodostępna, w gminie na tablicy ogłoszeń czy w prasie lokalnej, nie każdy mieszkaniec ma dostęp do Internetu a nawet jak ma, to musiałby wiedzieć czego i gdzie szukać. O podziale pieniędzy dowiedziałem się tzw. „pocztą pantoflową”, ale to już było po sprawie. To, co mnie i innych najbardziej zdenerwowało,  to podział pieniędzy wśród swoich. Patrzę na nazwiska i aż trudno uwierzyć. Między zarządzającymi stowarzyszeniem a podmiotami, które otrzymały wsparcie finansowe, istnieją powiązania rodzinne. Nie mówiąc już o tym, że sama przewodnicząca rady otrzymała dofinansowanie. Pragnę zaznaczyć, że nie jest to tylko mój głos. Dlatego chcielibyśmy dowiedzieć się z łam gazety i przeczytać wypowiedź kogoś z władz stowarzyszenia, kto wyjaśniłby nasze wątpliwości.

     O wyjaśnienia, o które prosi czytelnik, zwracamy się do prezes LGD „Ziemia Łęczycka”.

–  Informacja o naborze i terminie składania wniosków była ogłoszona zgodnie z procedurą na stronie stowarzyszenia 3 listopada, 18 dni przed terminem jego rozpoczęcia, czyli przed 21 listopada ubiegłego roku. Ogłoszenie było także przekazane do gmin i zamieszczone w mediach społecznościowych – mówi prezes Monika Twardowska. – Nabór trwał do 13 grudnia, szansę na pozyskanie dofinansowania, oprócz spełnienia kryteriów opisanych w wymogach danego naboru zwiększał termin złożenia dokumentacji, im szybciej tym lepiej. Sytuacja ta podyktowana była ograniczonością środków, teoretycznie mogło się zdarzyć, że np. 5 wniosków otrzymałoby taką samą liczbę punktów, w takim przypadku decydowała kolejność zgłoszeń. Informacja w terenie była, odbywały się też szkolenia dla chętnych, ale mieszkańcy nie wykazują dużego zainteresowania, czego potwierdzeniem jest fakt, że w drugim naborze, w 2020 roku byliśmy zmuszeni zwrócić środki do urzędu marszałkowskiego, bo nie było chętnych osób na pozyskanie dofinansowania. W ostatnim, trzecim naborze w działaniu 1 obejmującym obszar: podejmowanie działalności gospodarczej na 6 złożonych wniosków, wszystkie osoby otrzymały dofinansowanie. W obszarze 2 – rozwój działalności gospodarczej na 8 wniosków, dofinansowanie uzyskało 6 podmiotów, dwa pozostałe uzyskały odpowiednią liczbę punktów, ale nie otrzymały środków z uwagi na ich brak. W dziedzinie ogólnodostępnego rozwoju i niekomercyjnej infrastruktury rekreacyjnej lub kulturalnej dofinansowanie otrzymały: OSP w Lubieniu na modernizację budynku strażnicy wraz z montażem domku dla pszczół i owadów, kwota pomocowa to 246 569,00 zł, OSP w Leźnicy Małej na remont i wyposażenie pomieszczeń kuchni i korytarza w strażnicy, kwota dofinansowania: 247 240,00 zł, gmina Grabów na modernizację ogrodzenia stadionu – 99 999,00 zł i gmina Daszyna na wymianę pokrycia dachu wraz z montażem oświetlenia solarnego – 100 147,00 zł . W tej puli środków nie otrzymały: OSP w Pruszkach i Dobrogostach oraz miasto gmina Łęczyca. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że pieniądze zawsze budzą kontrowersje, ale nie może też tak być, że jeżeli osoby są spokrewnione, nie mogą otrzymać dofinansowania. Potwierdzam, że przewodnicząca rady jest moją kuzynką. Istniejące więzi rodzinne nie mają wpływu na kontrolę wydatkowania środków sprawowaną  przez urząd marszałkowski. Niezależnie od trudności i przeszkód, jakie stowarzyszenie było zmuszone pokonać to faktem jest, że od początku działalności pozyskaliśmy na ten teren ok. 4 mln zł. Apelujemy do wszystkich chętnych o kontaktowanie się z biurem w celu uzyskania informacji o kolejnych  naborach.

    Obecnie składka członkowska wynosi 50 zł rocznie od osoby, walne zgromadzenie zweryfikowało także składkę roczną od samorządów, miasto gmina Łęczyca z 15 000 zł na 20 000 zł, gminy Łęczyca i Grabów z 10 000 na 16 000 zł i gmina Daszyna z 5 000 na 10 000 zł – informuje prezes Twardowska.

O torach pozostałych po byłej kolejce wąskotorowej biegnących przez centrum miasta powiedziano i napisano wiele. Na pewno nie dodają estetyki nie mówiąc już o drganiach i poziomie hałasu, jaki wywołuje ciężki tabor samochodowy przejeżdżający przez torowisko na ulicy Kaliskiej. Od dawna władze Łęczycy czyniły starania, aby przejąć pozostałości infrastruktury kolejowej od PKP. Nareszcie pojawiło się światełko w tunelu.

Kilkanaście lat temu na odcinku Krośniewice – Ozorków kursowała kolejka wąskotorowa z której korzystali mieszkańcy dojeżdżający do szkół czy do pracy. Z powodów, głównie ekonomicznych, postanowiono kilka lat temu o likwidacji kolejki, ale do dnia dzisiejszego pozostały elementy infrastruktury kolejowej. Biegnące przez centrum miasta tory wraz z zaśmieconym wokół nich terenem, bardzo zniszczony budynek byłej stacji, to widoki, które denerwują łęczycan.

– Rozmowy i negocjacje miasta z PKP trwają od wielu lat, niestety do tej pory bez konkretnych rozstrzygnięć – mówi burmistrz Paweł Kulesza. – Nieśmiało jednak muszę powiedzieć, że ostatnio pojawiło się światełko w tunelu. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie podpiszemy porozumienie z koleją, na mocy którego przejmiemy pozostałości infrastruktury kolejowej znajdujące się na terenie miasta Łęczycy. Wstępny plan na zagospodarowanie, to utworzenie między torami, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ścieżki rowerowej. Rozstrzygnięty także będzie problem sprzątania tego terenu. W tej chwili mieszkańcy apelują o uprzątnięcie śmieci i mają rację. Aczkolwiek pamiętajmy, że w tej chwili nie jest to nasze zadanie. Mam nadzieję, że w niedługim czasie osiągniemy porozumienie.

Ścieżka rowerowa na torach, to rzeczywiście niecodzienny pomysł. Cykliści, ale nie tylko oni, na pewno z zaciekawieniem będą czekać na następne informacje o tej planowanej inwestycji.