12/04/2024
HomeView All Posts – Whole Post

Przy zbiegu ulic Poznańskiej i Ogrodowej w Łęczycy powstanie pierwsza w historii miasta galeria handlowa! „Premium Park Łęczyca”, bo tak będzie nazywał się kompleks, to inwestycja realizowana przez firmę Fortis Investments, która stawia tego typu obiekty na terenie całej Polski.

Realizacja tej inwestycji to zwieńczenie niezwykle długiego i zawiłego procesu administracyjnego, trwającego kilkanaście lat. W ostatnich pięciu latach wykonano mnóstwo działań związanych z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Wydanie takiego dokumentu leży w kompetencjach Urzędu Miejskiego w Łęczycy i nad tym właśnie pracowano.

Starosta łęczycki zatwierdził projekt zagospodarowania terenu udzielający pozwolenia na budowę.

Pasaż handlowo-usługowy będzie miał powierzchnię około 5000 m² przestrzeni handlowej. Przy obiekcie powstanie również przestronny, ogólnodostępny parking. Operatorem spożywczym obiektu będzie sklep Lidl.

Burmistrz Paweł Kulesza mówi, że inwestycja da nowe miejsca pracy dla łęczycan.

– To bardzo dobra wiadomość, że Łęczyca w końcu doczeka się pierwszej w swojej historii galerii handlowej. Wiem, że mieszkańcy chcieli takiego obiektu, dlatego cieszę się, że sprawy administracyjne znalazły swój pozytywny finał, a inwestor nie zmienił decyzji co do lokalizacji – mówi burmistrz. – Ta inwestycja to także nowe miejsca pracy dla Łęczycan, którzy będą mogli znaleźć zatrudnienie w branży handlowej.

Władze miasta rozpoczęły działania zmierzające do budowy szaletu miejskiego. Stara toaleta publiczna przy zamku została zamknięta z powodu licznych dewastacji.

–   Miasto posiada decyzję o warunkach zabudowy dla szaletu miejskiego w Łęczycy, przy ulicy Panieńskiej – mówi burmistrz Paweł Kulesza.. – Otrzymaliśmy projekt i pozwolenie na budowę wraz z przyłączami wodno- kanalizacyjnymi. Wszystkie formalności trwają. Teren przeznaczony na to zadanie jest położony w obszarze konserwatorskim, stąd uzyskanie pozwoleń wymaga zgody konserwatora. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to kwota ok. 400 tysięcy zł.

O planowanej inwestycji rozmawialiśmy z jednym z mieszkańców.

– Ta sprawa dotyczy nie tylko turystów. Fizjologia ma swoje prawa. Naprawdę nie ma znaczenia, czy ktoś przyjechał do Łęczycy, czy tu mieszka. Ogólnodostępny szalet jest na pewno potrzebny.

W miniony weekend policjanci z łęczyckiej komendy zabezpieczyli ponad 26 gramów rożnych narkotyków. 9,5 grama amfetaminy i 2 marihuany policjanci zabezpieczyli przy 31-latku. Za posiadanie 15 gramów marihuany odpowie 28-latek. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

5 kwietnia 2024 roku dzielnicowi z Piątku skontrolowali kierowcę opla. Jak się okazało 28-latek w osobówce posiadał ponad 15 gramową porcję marihuany. Kolejne działania dotyczące przestępstwa narkotykowego policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego prowadzili w sobotę, 6 kwietnia na terenie Łęczycy. Podczas kontroli mercedesa okazało się, że pasażer miał przy sobie ponad 9 gramów amfetaminy i dwa marihuany. Natomiast 30-letni kierowca auta był poszukiwany listem gończym do odbycia kary, ponad 5 miesięcy więzienia. Dzięki działaniom stróżów prawa w ciągu dwóch dni zostało zabezpieczone ponad 26 gramów rożnych narkotyków, a ich posiadacze nie będą bezkarni. Należy pamiętać, że posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Łódzkie nie tylko stoi modą, ale i inspiruje. Finał „Modnej gospodyni…” – pierwszy konkurs modowy dla kół gospodyń wiejskich, stał na bardzo wysokim poziomie. Młodzież podzieliła się refleksją dlaczego warto jest żyć, a zarząd województwa zapowiedział darmowe przejazdy Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Tym żyło Łódzkie.

Poznaliśmy najmodniejszą gospodynię

Wiele tygodni przygotowań, projektowania, szycia. Pokazy mody w Łowiczu, Sieradzu, Rozprzy i Skierniewicach. Pasja i zaangażowanie kilkuset gospodyń ze 120 Kół Gospodyń Wiejskich z Łódzkiego. Wszystko po to, by wyłonić najpiękniejszy strój inspirowany lokalnym folklorem.

Finalistki wyłonione na pokazach eliminacyjnych zaprezentowały się w wieczór pełen pasji, piękna i mody na łódzkiej gali. Gospodynie z 31 KGW z Łódzkiego nie tylko z wdziękiem paradowały po wybiegu, ale opowiadały również historie powstania strojów, który prezentowały.

Panie miały za zadanie zaprojektować i wykonać strój z tradycyjnym elementem kulturowym, akcentem stroju ludowego danego regionu, w połączeniu z nowoczesnymi trendami modowymi.

Pierwsze miejsce i 8 tys. zł nagrody przypadło gospodyniom z KGW Dobrzelów (gmina Bełchatów, powiat bełchatowski). Drugie miejsce zajęły (i otrzymały 7 tys. zł nagrody) gospodynie reprezentujące gminę Błaszki w powiecie sieradzkim – KGW Suliszewiczanki. Trzecie miejsce i 5 tys. zł przypadło paniom z KGW w Śleszynie w gminie Żychlin w powiecie kutnowskim.

Wszystkie Koła, które wzięły udział w eliminacjach do konkursu, zostały nagrodzone namiotami wystawowymi.

 „Warto jest żyć, bo…”

Formę konkursu miał również projekt mający na celu promocję pozytywnych aspektów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie na rysunkach, malowidłach  i wyklejankach przedstawili wizję otaczającego ich świata oraz własne emocje.

Komisja konkursowa wytypowała 14 najlepszych dzieł. Konkurs wygrała Maja Lipina z I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku. Drugie miejsce zajęła Inez Oleniuk z Zespołu Szkół w Bolimowie. Trzecią nagrodę otrzymał Paweł Kisiel z Liceum Sztuk Plastycznych w Piotrkowie Trybunalskim.

Przyznanych zostało również 11 wyróżnień.

Ruszyła budowa WORD-u w Kutnie

Mieszkańcy północnej części województwa czekali na to wiele lat. Wbita została pierwsza łopata pod budowę Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kutnie. Jeszcze w tym roku mieszkańcy tego miasta i powiatu kutnowskiego będą zdawać egzaminy na prawo jazdy „u siebie”.

Wartość inwestycji to 5,75 mln zł, z czego 3,75 mln to wkład własny samorządu województwa, a 2 mln to wsparcie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Uczniowie i studenci będą podróżować ŁKA za darmo

Od lipca uczące się dzieci i młodzież oraz studenci będą mogli jeździć pociągami i autobusami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej bez opłat. Bilet zero złotych dla uczniów i studentów do 26. roku życia to wyjście naprzeciw potrzebom osób młodych, najbardziej aktywnych, a często nie mających swojego samochodu.

W najbliższy weekend wszystkie drużyny Górnika 1956 Łęczyca zgłoszone do rozgrywek Łódzkiego Związku Piłki Nożnej powalczą o ligowe punkty. Dwa mecze odbędą się na Stadionie Miejskim w Łęczycy.

Najbliższa niedziela (7 kwietnia) zapowiada się dla „Rodziny Górnika” bardzo pracowicie. Na ten dzień zaplanowano bowiem trzy mecze ligowe – w Klasie B oraz młodzieżowych ligach: C1 Trampkarz i D2 Młodzik. Jako pierwsi na murawę wyjdą podopieczni Łukasza Pabjańczyka (Trampkarze), którzy podejmować będą Włókniarz Konstantynów Łódzki. Następnie, w tym samym czasie, z rywalami zmierzą się: seniorzy, którzy w Cedrowicach zagrają z Orłem Wróblew oraz grupa Młodzik, która na własnym terenie podejmą Kotana Ozorków.

Harmonogram meczów:
C1 Trampkarz, grupa II: Górnik 1956 Łęczyca – Włókniarz Konstantynów Łódzki (Niedziela, 7 kwietnia, 11:00)
D2 Młodzik, grupa IV: Górnik 1956 Łęczyca – Kotan Ozorków (Niedziela, 7 kwietnia, 14:00)
B Klasa, grupa II: Orzeł Wróblew – Górnik 1956 Łęczyca (Niedziela, 7 kwietnia, 14:00)

Dziś uroczyście zakończono szpitalną inwestycję związaną z modernizacją źródła ciepła. Dla potomnych pozostawiono kapsułę czasu, która ma zostać otwarta za pół wieku.

Inwestycyjny projekt składa się z trzech osi – fotowoltaiki, kogeneracji i kotłów gazowych, co w praktyce przynieść ma wymierne oszczędności w kosztach zużycia energii elektrycznej i cieplnej.

– Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy wraz z modernizacją źródła ciepła jest nie tylko milowym krokiem w przyszłość, ale także istotną perspektywą dla energetyki w innych obiektach użyteczności publicznej – akcentował w swoim wystąpieniu starosta łęczycki, Janusz Mielczarek. – W ramach zrealizowanej inwestycji wymieniono starą kotłownię na elektrociepłownię będącą źródłem energii odnawialnej, nie mającej większego, negatywnego wpływu na środowisko. Ogniwa słoneczne nie wymagają szczególnej konserwacji, są tanie w eksploatacji, wyróżnia je także wszechstronność zastosowań i długotrwałe użytkowanie instalacji. Oprócz energii elektrycznej, która zasili szpital w perspektywie dwóch najbliższych tygodni, elektrownia już dostarcza ciepło do obiektu. Koszt całej inwestycji to kwota 5 948 708,21 zł, przy dofinansowaniu z Polskiego Ładu wynoszącym 5 651 271,79 zł.

Niezwykłym momentem uroczystości, który miał miejsce tuż po przecięciu wstęgi było złożenie podpisów na dokumencie umieszczonym w kapsule czasu. Pod dokumentem podpisali się wszyscy uczestnicy spotkania.

Początek wiosny, świecące słońce i coraz wyższa temperatura na zewnątrz jasno nam wskazują, że nadchodzi pora roku, w której to o wiele chętniej wychodzimy z domu. Nad łęczyckim zalewem jest parę rzeczy, które zachęcają do spędzania tam wolnego czasu, a niedawno doszła jeszcze jedna nowość w postaci boiska do gry w siatkówkę plażową.

Nad zachodnim brzegiem zalewu, tam gdzie jest molo i plac zabaw, stanęło boisko do gry w siatkówkę plażową, które zawiera najważniejsze elementy, czyli taśmy wyznaczające linie boiska oraz, co oczywiste, siatkę. Gorąco zachęcamy do korzystania.

W Urzędzie Miejskim w Łęczycy burmistrz Paweł Kulesza podpisał umowę na budowę windy dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja ta, potrzebna od wielu lat, pomoże znieść bariery architektoniczne i ułatwi poruszanie się po budynku.

W ubiegłym roku Miasto Łęczyca znalazło się na liście rankingowej PFRON z przyznanym dofinansowaniem w kwocie 409.192,62 zł na wykonanie windy w budynku użyteczności publicznej. Dofinansowanie to przyznano w ramach programu: „Dostępna przestrzeń publiczna”. Całość zadania wyniesie 524 000,00 zł brutto.

O konieczności tej inwestycji mówi burmistrz Paweł Kulesza.

– Winda będzie wyposażona w przestrzeń dla wózków inwalidzkich, szerokie drzwi, uchwyty i panele dotykowe na odpowiedniej wysokości, czyli wszystko to, co potrzebne jest do funkcjonowania współczesnych i wygodnych wind – mówi burmistrz – Ta inwestycja była po prostu potrzebna, dlatego jestem zadowolony z faktu, że udało się pozyskać na nią dofinansowanie.

Termin realizacji inwestycji to 31 sierpnia br.

Nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Często w tych przypadku brawura bierze górę nad bezpieczeństwem i zdrowym rozsądkiem. Podczas działań „Prędkość” policjanci ujawnili 16 przypadków złamania ograniczeń. Jeden z kierowców stracił uprawnienia za przekroczenie prędkości o 50 więcej w zabudowanym, a od początku roku już 17.

Policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Prędkość”. Łącznie 16 kierowców poniosło konsekwencje złamania ograniczeń na drogach powiatu łęczyckiego. Jeden z nich stracił prawo jazdy za jazdę w obszarze zabudowanym z prędkością o 50 więcej. 42-letni mieszkaniec powiatu łęczyckiego osobowym autem jechał 108 km/h przez Witonię. Poza utratą uprawnień na 3 miesiąca został ukarany mandatem oraz musi się liczyć z dodaniem 13 punktów karnych za złamanie przepisu. Jak pokazują działania policjantów nie jest to jedyny przypadek lekceważenia ograniczeń prędkości na drogach powiatu łęczyckiego. Od początku 2024 roku mundurowi ujawnili, aż 17 kierowców, którzy za jazdę o 50 więcej w zabudowanym stracili uprawnienia.

Duże pieniądze dla szpitali i przedszkoli, a także wsparcie dla miłośników sportu i turystyki. To ostanie decyzje samorządu województwa łódzkiego.

Dotacje dla szpitali w Łodzi i regionie

Ponad 62 miliony złotych samorząd wojewódzki przeznaczy w tym roku na inwestycje w szpitalach i placówkach medycznych w całym regionie, z tego 22 miliony trafi do podmiotów leczniczych w Łodzi.

Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał informacje o wsparciu dyrektorom szpitali w Piotrkowie i Bełchatowie, wicemarszałek Piotr Adamczyk wręczył symboliczne czeki dyrektorom łódzkich szpitali i placówek medycznych.

I tak 7 mln zł otrzymał Szpital Kopernika w Łodzi, a 8,8 mln zł trafiło do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, w „Biegańskim” wykonana zostanie modernizacja izby przyjęć. Za 2,1 mln zł zmodernizowane zostaną pomieszczenia w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego przy ul. Parzęczewskiej w Zgierzu. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi otrzymał 1,8 mln zł. Ponad milion złotych trafił do szpitala w Łagiewnikach na rozbudowę systemu przeciwpożarowego . Dotacja zostanie także przeznaczona na zakup aparatu elektrochirurgicznego. Ponad milion złotych otrzymał Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Łodzi, który zaktualizuje swoje oprogramowanie.

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie w latach 2019 – 2024 został wsparty kwotą ponad 76 mln zł zarówno z budżetu województwa, jak i z innych źródeł, np. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czy z budżetu państwa. Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał dyrekcji szpitala czeki z kolejnymi dotacjami: na modernizację Oddziału Nefrologicznego, zakup aparatów do hemodializ, a także modernizację kuchni, rozdzielni elektrycznej i naprawę dachu.

Z kolei Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim w latach 2019 – 2024 otrzymał ponad 27 mln zł. Teraz pozyskał na zakup aparatu cyfrowego RTG i adaptację pomieszczeń 1,9 mln zł oraz na modernizację instalacji 3 mln zł.

2,4 mln zł na leczenie niepłodności

Niezwykle milusim efektem dofinansowania leczenia niepłodności okazał się Wojtuś. 2-miesięczny maluch był gościem konferencji, na której marszałek Grzegorz Schreiber zapowiedział dalsze finansowanie badań i leczenia par w tym kierunku. Na nowy, autorski program wykrywania i leczenia niepłodności Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 2,4 miliona złotych. Będzie on realizowany – jak dotychczasowy – w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza w Łodzi.

Do programu można się rejestrować pod numerem telefonu 724 722 243.

Granty dla miłośników sportu i turystyki

Karatecy, piłkarze, siatkarki, ratownicy wodni – reprezentanci wielu dyscyplin i wielu klubów sportowych odebrali dotacje na organizację wydarzeń i zajęć sportowych oraz zakup sprzętu.

W trzech konkursach: Wydarzenia sportowe Plus, Trening na Plus i Sportowa wieś zarząd województwa rozdysponował blisko 3,3 mln zł. W sumie na sport w budżecie województwa przeznaczone było w tym roku blisko 28 mln zł. Najwięcej, bo 12 mln zł jest do wzięcia w konkursie na „Infrastrukturę sportową Plus”.

Rozstrzygnięty został również konkurs „Turystyka na Plus 2024”. Dofinansowanie na realizację wydarzeń turystycznych otrzymało 31 podmiotów. W konkursie można było liczyć nawet na 18 tys. zł. W sumie zarząd województwa rozdysponował 470 tys. zł.

Pełna lista dofinansowanych projektów na stronie lodzkie.pl/turystyka.

Ponad 40 milionów złotych dla przedszkoli

Przedszkola w Łódzkiem są coraz lepiej wyposażone i organizują coraz ciekawsze zajęcia. Zarząd województwa właśnie wybrał do dofinansowania 68 kolejnych projektów. Za ponad 40 milionów złotych powstaną m.in. nowe miejsca w przedszkolach i zajęcia dodatkowe. To też pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych i szkolenia dla nauczycieli. Dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych.

– Przedszkola to miejsca, w których najmłodsi mieszkańcy naszego województwa poznają świat. To ważne, by były atrakcyjne, kolorowe i by dzieci przychodziły tutaj z uśmiechem – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Najbliżsi ludzkich spraw

W Teatrze Jaracza w Łodzi świętowaliśmy Wojewódzki Dzień Sołtysa. Przy okazji rozstrzygnięty został konkurs „Sołtys na Plus Województwa Łódzkiego”. Marszałek Grzegorz Schreiber w towarzystwie przewodniczącej Sejmiku Iwony Koperskiej nagrodzili aż 42 sołtyski i sołtysów. Doceniono także „Skutecznych Sołtysów”, czyli takich, którzy w latach 2019 – 2024 pozyskali najwięcej dotacji.

Wydarzenie było także okazją do podsumowania programów grantowych samorządu województwa przeznaczonych dla sołectw. Wsparcie dla sołectw w tej kadencji (2019 – 2024) wyniosło już 75,5 mln zł. Pozwoliło to zrealizować z programów sołeckich 4051 projektów.

Przypomnijmy, że obecna oferta przeznaczona dla sołectw to aż 3 konkursy: „Sołectwo na plus”, „Infrastruktura sołecka na plus” i najnowszy „Świetlica sołecka na plus”. Zarząd województwa już zatwierdził listy projektów wybranych do dofinansowania. W 2024 wartość wsparcia przeznaczonego dla sołectw to 38 mln zł.