12/04/2024
HomeTematy dniaTeneryfa w Łęczycy

Teneryfa w Łęczycy

teneryfa w łęczycy

Dzisiaj do Łęczycy zawitała Teneryfa – piękna klacz z podłęczyckiego rancza. Wraz z instruktorem odbyła spotkanie zapoznawcze z uczestnikami zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ulicy Słowackiego. Pomysłodawcą pierwszego kroku do wprowadzenia hipoterapii jest Mariusz Mieczyński, dyrektor ŚDS.

Hipoterapia wpływa pozytywnie na psychiczny, sensoryczny oraz społeczny aspekt rozwoju człowieka.

Część z uczestników dzisiejszego spotkania z Teneryfą mogła przełamać swoje słabości i lęki, obcować po raz pierwszy z tak dużym zwierzęciem, czy doświadczyć radości od samego patrzenia na piękną klacz.

– Pomyślałem, że hipoterapia byłaby czymś świetnym w naszym ŚDS. Jej zalety są nieocenione i jestem pewien, że także nasi uczestnicy mogliby wiele skorzystać. Podjąłem rozmowę z właścicielami podłęczyckiego rancza i udało się. Dziś było nasze pierwsze spotkanie. Mam nadzieję, że na tym jednym się nie skończy – mówi M. Mieczyński.

Hipoterapia to metoda rehabilitacji prowadzona przy udziale konia. Dzięki hipoterapii można pokonać lęki, rozluźnić napięte mięśnie i nie tylko. Terapia jest dedykowana dla osób niepełnosprawnych psychoruchowo, sensorycznie lub osób socjopatycznych. Dzięki hipoterapii można osiągnąć: poprawę zaburzeń równowagi i samodzielnego poruszania się, poprawę i rozwijanie samodzielności, zwiększenie poczucia własnej wartości i przełamania strachu w kontaktach społecznych, poprawa koncentracji i koordynacji, zmniejszenie reakcji nerwicowych, zwiększenie wydolności organizmu, pobudzanie zmysłów.

Koszmarna tragedia w
9 milionów na zamek