12/07/2024
HomeTematy dniaSzklana kula dla starosty!

Szklana kula dla starosty!

starosta mielczarek

Gdy wydawało się, że sesja powiatowa minie bez większych niespodzianek, pod koniec obrad stała się rzecz niecodzienna. Radny Zbigniew Marczak wręczył staroście… szklaną kulę. Jakby tego było mało, do prezentu dodał jeszcze przebranie błazna.

Szklana kula ma się kojarzyć jednoznacznie z przewidywaniem przyszłości. Starosta Janusz Mielczarek otrzymał dary od radnego opozycyjnego z konkretnego powodu. To zakończone postępowanie sądowe, które w ocenie darczyńcy jest na jego korzyść.

Radny Marczak uważa, że starosta dopuścił się pomówienia stwierdzając jego czyn karalny. Chodzi o zniszczenie mienia publicznego i zagrożenie w ruchu drogowym na drodze powiatowej relacji Lęśmierz – Tum. Sprawa znalazła swój epilog w Sądzie Rejonowym w Łęczycy. Po rozpoznaniu sprawy, 6 marca 2023 roku, sąd wydał wyrok w którym uznał winę Zbigniewa Marczaka w przedmiocie nieostrożnego obchodzenia się z ogniem, co doprowadziło do zapalenia się czterech pni po ściętych drzewach. W uzasadnieniu organ wymiaru sprawiedliwości orzekł, że w świetle zebranego materiału dowodowego uznaje się winę radnego, ponieważ do podpalenia pieńków doszło w odległości mniejszej niż 100 m od najbliższych zabudowań. Sąd wymierzył radnemu Marczakowi grzywnę w wysokości 100 zł. W pozostałej części uzasadnienia sąd stwierdził, że zachowanie to nie spowodowało zagrożenia w ruchu drogowym ani szkody w mieniu.

– Postanowiłem poinformować radę o zaistniałym rozstrzygnięciu, jako że wyrok jest prawomocny. Podczas sesji, 28 września 2022 roku, zostałem pomówiony przez starostę, co potwierdza sąd w wydanym 6 marca 2023 roku wyroku i następnie jego uzasadnieniu. W związku z tym domagam się przeprosin ze strony starosty podczas następnej sesji rady powiatu. Postanowiłem też wspomóc władzę, aby podejmowała przemyślane decyzje, być może, że pomocna w tej sprawie będzie, m.in. szklana kula – powiedział samorządowiec składając wymienione przedmioty przed starostą Mielczarkiem.

Starosta Janusz Mielczarek – póki co – unika oceny związanej z zachowaniem radnego Marczaka.

– Nie chcę tego komentować. Nie przyjąłem od radnego tych prezentów – usłyszeliśmy.

To był wspaniały d
Skażona woda w Grab