16/06/2024
HomePowiatRolnicy alarmują! Drastycznie niskie ceny zbóż

Rolnicy alarmują! Drastycznie niskie ceny zbóż

zboże ceny

Tegoroczne żniwa zbliżają się do finału, szczególnie ostatnie dni przyniosły wyraźne przyspieszenie tempa zbiorów zbóż. Specjaliści określają, że w skali  kraju, zebrano ok. 70 % zbóż. Pośpiech rolników jest niewątpliwie podyktowany obawą przed dalszą degradacją jakości ziarna. Czy w ślad za troską producentów postępują ceny, według rolników są one drastycznie niskie. Mało tego nikt w kraju nie jest obecnie w stanie powiedzieć o rokowaniach wzrostu lub co gorsza, dalszego spadku cen.

     Nic dziwnego, że rolnikom zależy na dobrej jakości ziarna, bo czynnik ten ma wpływ na cenę skupu, a ta budzi liczne wątpliwości. O rozczarowaniu  rolników mówi radny gminy Łęczyca, Grzegorz Góra.

–  W imieniu producentów zbóż i swoim osobistym przekonaniu apeluję do władz o urealnienie cen skupu zbóż. Nikt nie jest w stanie zrozumieć, że mimo dwucyfrowej inflacji w porównaniu do roku ubiegłego cena pszenicy spadła prawie o połowę, w ubiegłym roku tona tego ziarna wahała się od 1500,00 do 1600,00 zł a obecnie przeciętna cena zatrzymała się na poziomie 800,00 zł za tonę. W przypadku pozostałych zbóż sytuacja wygląda podobnie, wszędzie odnotowujemy znaczny spadek. Czy władze nie myślą o rolnikach, czy rzeczywiście jest tak, że mają ponosić ciężar wojny w Ukrainie? – zastanawia się radny.

    Głos radnego podziela inny rolnik z gminy Grabów.

–   Ja jestem producentem, nie bardzo interesują mnie rozmowy i ustalenia na innych szczeblach, przede wszystkim dlatego, że nie mam na nie wpływu. Niestety to one mają za to duży wpływ na mój portfel i dochody rodziny. Nie rozumiem co jest powodem takiego spadku cen – mówi Piotr Stolarczyk.

      Na koniec ubiegłego roku znajdujemy zapis, według którego Izba Zbożowo-Paszowa przewidywała lekki wzrost cen zbóż:  „ Średnie ceny zbóż na koniec 2022 roku to około 1500-1600 zł za tonę pszenicy i 1250-1350 zł/t żyta. Analitycy przewidują, że jeszcze w pierwszym kwartale 2023 ceny zbóż mogą wolno rosnąć. Jednak trudno prognozować, co wydarzy się w dłuższej perspektywie, gdyż bardzo dużo zależy od rozwoju sytuacji geopolitycznej.” 

W tej sytuacji trudno się dziwić obecnej  wypowiedzi szefowej  Izby Zbożowo – Paszowej.

–   Izba Zbożowo-Paszowa nie zajmuje się obecnie prognozowaniem cen zbóż – słyszymy od Moniki Piątkowskiej.

     Właściciel punktu skupu zboża w Grabowie, Kacper Pieprzowski rozumie trudną sytuację rolników.

–  Producenci, zresztą słusznie, chcieliby sprzedać zboże za przyzwoitą cenę, przynajmniej porównywalną do roku ubiegłego, realnie jest ona prawie o połowę niższa – mówi handlowiec. – Nie mogę zaproponować wyższej ceny, mimo całej sympatii dla trudu rolnika, bo funkcjonowanie  mojej firmy określa rachunek ekonomiczny.

     A jak kształtują się obecnie ceny skupu zbóż? według stanu na 18 sierpnia br. w różnych rejonach kraju wahają się w przedziałach:  pszenica konsumpcyjna  – 800-980 zł/t  pszenica paszowa – 700-850 zł/t,  żyto konsumpcyjne – 620-700 zł/t,  żyto paszowe – 560-640 zł/t,  pszenżyto – 720-760 zł/t,  jęczmień paszowy – 660-780  zł /t,  owies paszowy – 600-800  zł /t.

    Dla porównania ceny niektórych zbóż w roku 2022 wynosiły : pszenicy ok. 15000,00 zł za tonę, pszenżyta – 1350,00 zł/t, żyta – 1200,00 zł za t.

Na zdjęciu punkt skupu zboża w GrabowiePijana matka za kier
Dialog to podstawa.