21/06/2024
HomeTematy dniaRodzice się skarżą. Dzieci pod opieką woźnych

Rodzice się skarżą. Dzieci pod opieką woźnych

sp3 łęczyca

Redakcja została poinformowana o problemie związanym z godzinami funkcjonowania świetlicy w Szkole Podstawowej nr 3 w Łęczycy. Zdaniem niektórych rodziców, świetlica powinna funkcjonować przynajmniej pół godziny dłużej, tak by rodzice pracujący do godziny 16 zdążyli odebrać dzieci. Obecnie, jeśli rodzić nie da rady przyjechać do 16-tej, uczniowie zostają pod opieką woźnych…

„Dyrektor szkoły na zebraniach wakacyjnych zapewniał nas rodziców dzieci, które zaczęły nauczanie w klasie zerowej, iż świetlica będzie na pewno funkcjonować od godz 7:00 do 16:30 a nawet może i do 17:00. Z dniem rozpoczęcia szkoły 1 września dostaliśmy informację, że świetlica zmienia godziny pracy z 7:30 do 16:00. Moim zdaniem te godziny są zrobione dla rodziców, którzy czerpią zasiłki i siedzą w domu. Bo rodzice pracujący od 8 do 16 nie są w stanie odebrać dziecka o czasie. A wynajęcie niani na 30 min lub godzinę wiąże się z dużymi kosztami, ciężko jest też znaleźć osobę, która chciałaby się podjąć takiej opieki na tak mało godzin dziennie.

Urząd Miasta w Łęczycy na pytanie, dlaczego zmniejszono dofinansowanie na świetlicę w tej placówce, odpisał, iż na tyle godzin pracy świetlicy wnioskował dyrektor tej placówki, więc na tyle otrzymał dofinansowanie. I co mają zrobić rodzice pracujący? Placówki oświatowe powinny zapewnić opiekę profesjonalną dziecku dopóki rodzic go nie odbierze po swojej pracy a w tej szkole tak nie jest. Ja rozumiem, że ta szkoła ma duże długi, ale to chyba nie wina rodziców czy dziecka. Rodzice, którzy pracują a nie przebywają na zasiłkach od Państwa, dostają od Państwa taką opiekę nad dzieckiem. To jest jedyna szkoła w tym mieście, która zmniejszyła tak godziny pracy świetlicy” – czytamy w wiadomości nadesłanej do redakcji.

Rodzic twierdzi też, wielu innych opiekunów ma podobny problem, tylko nie chcą otwarcie poruszać sprawy, z uwagi na dobro swoich dzieci. A gdyby świetlica funkcjonowała dłużej, chętnie by z niej korzystali.

Zapytaliśmy w urzędzie miasta, do którego jeden z rodziców zgłosił problem, czy wydział oświaty może przeanalizować problem i ewentualnie nakazać dyrekcji wydłużenie pracy świetlicy o te 30 minut dziennie. Czy dzieci nieodebrane ze świetlicy do 16 powinny przebywać z paniami sprzątającymi szkołę?

„W sprawie funkcjonowania świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 informujemy, iż za sprawy organizacyjne szkoły, a w tym czas pracy świetlicy szkolnej odpowiada dyrektor szkoły. Liczba godzin świetlicowych przyznana przez organ prowadzący, zgodnie z wnioskiem dyrektora, w pełni zaspokaja potrzeby w zakresie opieki” – czytamy w nadesłanym z magistratu komentarzu.

Królów przy zamku
Konstrukcja już got