29/05/2024
HomeTematy dniaPrecz z glonami i mchem! Spółdzielnia wzięła się do roboty

Precz z glonami i mchem! Spółdzielnia wzięła się do roboty

blok mycie

Zarząd SM „Łęczycanka” podjął decyzję o oczyszczeniu elewacji budynku wielorodzinnego przy ulicy M. Konopnickiej 15.

O szczegóły przeprowadzenia prac oczyszczających elewację zewnętrzną budynku wielorodzinnego przy ulicy M. Konopnickiej 15 pytamy wiceprezesa zarządu „Łęczycanki”, Rafała Andrzejczaka.

– Jesteśmy w trakcie wykonywania prac, polegających na usunięciu zanieczyszczeń osadzających się na elewacji budynku przy ul. Konopnickiej 15. Szczególnie zależało nam na pozbyciu się problemu zanieczyszczeń biologicznych, takich jak algi i glony, których wykwit widoczny jest zwłaszcza od strony północnej, bardziej zacienionej a przez to stwarzającej odpowiednie warunki do rozwoju wcześniej wymienionych zanieczyszczeń. Całość robót wykonywana jest przez profesjonalną firmę, używającą do tego celu podnośnika koszowego co w znaczny sposób pozwala obniżyć koszt czyszczenia, z uwagi na brak konieczności rozstawiania rusztowań. Jest to pierwszy blok w zasobach spółdzielni, poddany tego typu zabiegowi. Jeśli pomysł ten spotka się z aprobatą mieszkańców pozostałych nieruchomości, rozważamy kontynuacje prac na innych budynkach w zasobach SM „Łęczycanka”. Dbałość o estetykę budynków jest również istotnym elementem w planie gospodarowania zasobami mieszkaniowymi – wyjaśnia wiceprezes. – Koszt prac wynosi 18 tysięcy zł.

Jaka jest ocena spółdzielców działań „Łęczycanki”?

– Pozostaje ubolewać, że zastosowane farby do malowania elewacji nie chronią muru przed wykwitem glonów i alg. Trudno też nie zgodzić się z negatywną oceną tego zjawiska, zabrudzona ściana, pokryta na dodatek mikroorganizmami nikomu nie kojarzy się jako obraz pozytywny. W mojej ocenie to działanie potrzebne, mam nadzieję, że zostanie ono wykonane w innych nieruchomościach, na ścianach których doszło do wykwitu – mówi mieszkanka zasobów spółdzielni „Łęczycanka”.