22/04/2024
HomePowiat+Pomysłowy rolnik spod Łęczycy

Pomysłowy rolnik spod Łęczycy

pomysłowy rolnik

Jan Woźniak z Dzierzbiętowa wymyślił a następnie wdrożył cały system pozyskiwania deszczówki. Wodę wykorzystuje do podlewania.

W gospodarstwie pana Jana wszystkie budynki są zaopatrzone w rurki odpływowe z rynien, którymi woda z opadów trafia do szklarni i na pole, jak również do przydomowego ogródka.

– Od dłuższego czasu myślałem jak wykorzystać deszczówkę, przede wszystkim dlatego, że zdecydowanie bardziej, ze względu na skład chemiczny i temperaturę, nadaje się do podlewania roślin. Nie mniej chętnie korzystają z niej też kaczki. Okazało się, że nie jest to takie trudne, wystarczyło zainstalować rury odprowadzające wodę z rynien umieszczonych na budynkach do zbiorników a stamtąd już docelowo do poideł lub do deszczowni w szklarni – tłumaczy rolnik. – Cały ten system opracowałem, sfinansowałem i wykonałem osobiście. Byłem zainteresowany dotacją, ale w naszej gminie nie realizowali tego programu. Musiałbym pojechać zapewne kilka racy do Łodzi do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, pomyślałem, że szkoda czasu a zainwestowane pieniądze nie są aż takie duże, część materiału też już miałem. Zarówno ja, jak i członkowie mojej rodziny jesteśmy zadowoleni z tego rozwiązania, ponieważ wykorzystujemy do produkcji roślinnej wodę dobrej jakości i nie wydajemy pieniędzy na tę z wodociągu.

Bez świateł, na po
Recydywista gnał me