12/07/2024
HomeTematy dniaOhyda! W piwnicy fekalia i… żaby!

Ohyda! W piwnicy fekalia i… żaby!

fekalia w piwnicy

Mieszkańcy z Wojska Polskiego 16 mieli niedawno nie lada problem. Z pękniętej rury kanalizacyjnej wybiły ścieki zalewając całą piwnicę. Zalana posadzka uniemożliwiła korzystanie z piwnic, do tego ten smród…

– Wybiło w czwartek wczesnym popołudniem. Zadzwoniliśmy do PGKiM, przyjechała ekipa, ale do nas nawet nie weszli zobaczyć jak to wygląda. Przepchali studzienkę w Belwederskiej i odjechali. A ścieki w piwnicy zostały. Oczywiście przez cały długi weekend zdążyły wsiąknąć w mury i posadzkę, więc jak w poniedziałek przyjechali z PGKiM-u, to ścieków po kostki już nie było. Wykuli dziurę w podłodze, przepchali stojącą wodę i tyle. Pęknięta rura jak była tak jest, problem ze źle funkcjonującą kanalizacją pozostał, doszła tylko dziura przykryta deskami na środku piwnicy- usłyszeliśmy od lokatorek budynku. – Co dalej? Problem trwa od kilku lat. Rurę trzeba wymienić, kanalizację przebudować. Kto się tym zajmie? W żadnym innym bloku na Wojska Polskiego nie ma takiego problemu.

Wcześniej kanalizacja wybijała zwykle przy intensywnych opadach deszczu, woda wsiąkała w mury. Mieszkania na parterze są zawilgocone, z grzybem na ścianie i puchnącymi panelami. Z komórek w piwnicy też nie można w pełni korzystać przez dużą wilgoć.

– Nawet o naprawę drzwi do piwnicy nie możemy się doprosić. Nie zamykają się i smród z piwnicy wchodzi do mieszkań na parterze. W dodatku, z piwnicy, przez tę kanalizację wychodzą żaby, wstrętne ropuchy. Ostatnio jedna weszła mi do mieszkania, to coś obrzydliwego – dodaje kolejna lokatorka.

Uwagi mieszkańców przekazaliśmy do zarządcy budynku, czyli Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęczycy.

„Informujemy, iż prace związane z modernizacją przyłącza kanalizacyjnego nie zostały w roku ubiegłym (i w latach poprzednich) dopisane do planu gospodarczego przez współwłaścicieli wspólnoty na corocznych zebraniach sprawozdawczo – finansowych. Wynika to z faktu, iż wspólnota kilka lat temu zaciągnęła zobowiązanie w postaci kredytu na remont pokrycia dachowego i kominów, który do dnia dzisiejszego jest spłacany. Dodatkowo wspólnota w ostatnich kilku latach poczyniła wydatki na bieżącą konserwację i remonty w postaci wymiany drzwi do klatki schodowej, utwardzenia terenu wspólnoty w szczycie południowym oraz zabezpieczyła fundusze na wymianę wodomierzy na wodomierze radiowe (montaż na przełomie lutego/marca 2023). W obecnej chwili wszelkie prace związane z zalewaniem ciągów komunikacyjnych w piwnicy ograniczają się jedynie do likwidacji skutków a nie przyczyny. Na najbliższym zebraniu sprawozdawczo – finansowym w marcu 2023 przedstawimy jako zarządca przybliżone koszty modernizacji instalacji kanalizacyjnej i po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych będziemy mogli przystąpić do realizacji w/w prac a co za tym idzie do usunięcia przyczyny zalewania korytarzy piwnicznych w budynku wspólnoty” – przekazuje PGKiM w Łęczycy, który zarządza m.in. nieruchomością przy Wojska Polskiego 16.

Jak usłyszeliśmy, mieszkańcy liczą się z tym, że wymiana kanalizacji wymaga czasu oraz poniesienia kosztów. Mieszkańcy są zdania, że należy zrobić z tą sprawą porządek i najważniejsze, aby rozpocząć jakiekolwiek działania, bo teraz ścieki zalewają piwnicę, a może przyjść czas, że kanalizacja wybije ludziom w mieszkaniach.