22/04/2024
HomeTematy dniaNastolatek popełnił samobójstwo! Wiemy, że wcześniej zmarła mu bliska osoba…

Nastolatek popełnił samobójstwo! Wiemy, że wcześniej zmarła mu bliska osoba…

tragedia

W Kozubach (gm. Łęczyca) doszło do strasznej tragedii! 18-letni chłopak odebrał sobie życie.

– Na podstawie wyników przeprowadzonej sekcji zwłok został wykluczony udział osób trzecich w zdarzeniu. W trakcie postępowania wyjaśniającego nie ujawniliśmy przyczyn wskazujących na popełnienie czynu z powodu nieszczęśliwej miłości. Możliwą natomiast przyczyną targnięcia się na życie mogła być wcześniejsza śmierć bliskiej osoby z rodziny osiemnastolatka – wyjaśnia prok. Andrzej Pankiewicz, szef Prokuratury Rejonowej w Łęczycy.

Mł. asp. Katarzyna Pietrzak z KPP w Łęczycy poinformowała „Reportera”, że pomimo podjętej reanimacji, nie udało się uratować 18-letniego mieszkańca gminy Łęczyca.

Nasi rozmówcy, którzy przekazali redakcji temat, mówią o strasznym dramacie. Chłopak miał się powiesić w garażu.

– Miał dopiero 18 lat i całe życie przed sobą. Zastanawiam się, czy świadomość wyboru śmierci to odwaga czy może tchórzostwo. Życie jest nieraz ciężkie, to prawda. Ale przecież w ten sposób nie można. Żeby się powiesić… być może nigdy nie poznamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego nastolatek odebrał sobie życie – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni.

Do rozmowy wtrąca się mąż kobiety.

– Jedni wydają ciężkie pieniądze, aby ratować zdrowie i życie a inni decydują się na tak drastyczny krok. Może ten młody człowiek miał zmartwienie, może zabrakło przy nim osoby, z którą mógłby porozmawiać? Tego nie wiemy. W takich sytuacjach zawsze jest szok i niedowierzanie.

Od stycznia do października 2022 roku w Polsce doszło do co najmniej 1 715 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków w Polsce, z czego 127 zakończyły się śmiercią. WHO szacuje, iż za każdą zarejestrowaną próbą samobójczą jest ok. 100-200 prób, które nie są rejestrowane. W 2022 roku na życie targnęło się 64 dzieci w wieku 7-12 lat i 1 651 nastolatków w wieku 13-18 lat.

Młodzi ludzie również dokonują aktów autoagresji, samookaleczeń. Niektórzy nastolatkowie przyznają, że nie mają do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc.

– Możliwą przyczyną targnięcia się na życie mogła być wcześniejsza śmierć bliskiej osoby z rodziny osiemnastolatka – mówi prokurator Pankiewicz