12/07/2024
HomeTematy dniaNa dachach mają być solary!

Na dachach mają być solary!

solary łęczycanka

SM „Łęczycanka” złożyła wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na montażu paneli fotowoltaicznych i termomodernizacji budynków mieszkalnych z uwzględnieniem instalacji OZE.

–   Okres zimowy wykorzystaliśmy do przygotowania kolejnych wieloletnich inwestycji w zasoby mieszkaniowe SM „Łęczycanka”. Skupiliśmy się przede wszystkim na działaniach, które w perspektywie czasu mogą przynieść wymierne oszczędności finansowe dla mieszkańców spółdzielni. Już w  ubiegłym roku, myśląc o montażu paneli fotowoltaicznych dokonaliśmy remontu dachu na jednym z bloków, wykorzystując nowatorskie rozwiązanie pokrycia bezszwowego warstwą zbrojonego „hydronylonu”. Priorytetem stała się dla nas zielona energia, tym bardziej, że po wielu latach zastoju, zostały uruchomione programy, których spółdzielnie mieszkaniowe mogą być beneficjentami – mówi Jarosław Pacholski, prezes „Łęczycanki”.

Wiceprezes Rafał Andrzejczak mówi o złożonej, niezbędnej dokumentacji.

– Złożyliśmy wniosek na realizację instalacji PV na 7 budynkach ( 5 bloków mieszkalnych i 2 budynki administracji). W programie o którym mowa, istnieje możliwość współfinansowania ze środków zewnętrznych do 85% kosztów kwalifikowanych. Wnioski mają być rozpatrzone do końca kwietnia. Jesteśmy również w przededniu złożenia kolejnych wniosków w programie FENiKS realizowanym ze środków europejskich, skierowanym między innymi do spółdzielni mieszkaniowych a dotyczącym szeroko pojętej termomodernizacji budynków mieszkalnych z uwzględnieniem instalacji OZE. W centrum  zainteresowania są budynki, które były „docieplane” w latach 90-tych ubiegłego wieku styropianem grubości 5 do 8 cm. Przygotowujemy wnioski wraz z niezbędną dokumentacją na 10 budynków mieszkalnych znajdujących się w zasobach spółdzielni. Przewidywana wysokość dofinansowania, w tym programie, to również 85% kosztów inwestycji. Przewidywany koszt realizacji wszystkich wymienionych zadań to 16 mln zł, w tym udział środków zewnętrznych to około 13,4 mln złotych.