21/06/2024
HomeTematy dniaMieszkańcy od nowego roku zapłacą więcej za śmieci!

Mieszkańcy od nowego roku zapłacą więcej za śmieci!

śmieci podwyżka

Jedną z ważniejszych spraw omawianych podczas ostatniej, czwartkowej sesji rady miejskiej w Łęczycy było ustalenie metody i wysokości opłaty za śmieci w przyszłym roku. O wysokości podwyżki zadecydował wynik rozstrzygnięcia przetargu na wykonywanie zadania odbioru odpadów komunalnych. Podwyżka w wysokości 6,50 zł od osoby została przyjęta przez radnych większością głosów.

Rosnące w szybkim tempie od prawie roku ceny towarów i usług budzą niemałe emocje i obawy o przyszłość. Wielu z nas zastanawia się czy skromny dochód wystarczy na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych i opłat. Nic dziwnego, że każda kolejna podwyżka towarów i usług budzi niepokój i niezadowolenie. Z drugiej strony samorządy odpowiedzialne z mocy ustawy za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zobowiązane do realizacji zadania. Niestety, jak powiedział burmistrz Paweł Kulesza, ceny usług rosną z uwagi na ceny energii.

– Ogłoszony we wrześniu przez miasto przetarg na odbiór odpadów komunalnych został rozstrzygnięty 7 listopada br. – relacjonowała Magdalena Zakaszewska z urzędu miasta, odpowiedzialna z ramienia magistratu za przetarg. – Była tylko jedna oferta na kwotę 5 323 834,08 zł, co czyni podwyżkę w stosunku do roku ubiegłego w wysokości 700 000,00 zł. W konsekwencji stawka na jedną osobę wzrośnie z 33,00 zł na 39,50 zł.

W uzupełnieniu burmistrz dodał:

– Odbiorcą odpadów komunalnych będzie konsorcjum PreZero Service Centrum z Kutna. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Uchwała została poparta przez 9 radnych, za jej przyjęciem głosowali: Andrzej Domagała, Lidia Keller, Karol Zieliński, Krzysztof Razik, Marcin Tober, Michał Witkowski, Tomasz Baranowski, Marek Jóźwiak, Marek Lisiecki. Przeciwni jej przyjęciu byli: Zenon Koperkiewicz, Katarzyna Jeleńska, Zofia Wodzyńska, Agata Szkop. Radny Zbigniew Lizak wstrzymał się od głosu, radna Magdalena Koperska była nieobecna.

Dlaczego Zenon Koperkiewicz nie poparł uchwały?

– Rozumiem, że ceny rosną z dnia na dzień, ale trzeba też zrozumieć mieszkańców. Z pozoru 6,50 zł wzrostu na osobę to nie tak drastycznie dużo, ale jeśli tę kwotę pomnożymy przez 12 miesięcy to już jest 78,00 zł na rok na osobę. W sytuacji, w której rodzina składa się z czterech członków, to sama podwyżka daje już kwotę ok. 300,00 zł. W przypadku emerytów koszt opłaty za dwie osoby osiąga poziom ok. 1000,00 zł. To dużo – argumentuje radny.

Po co te szlabany? -
Górnicy zagrają w