21/06/2024
HomeTematy dniaMade in Germany! Duże zaskoczenie w urzędzie

Made in Germany! Duże zaskoczenie w urzędzie

urząd w łęczycy

Nowe zasady występowania o dowód osobisty wzbudzają u niektórych petentów zaskoczenie a nawet oburzenie. Chodzi o napis „made in Germany”, który pojawia się na urządzeniu Signature Pad służącym do składania online wniosku o dokument.

Od 1 stycznia 2024 zarówno wniosek o dowód osobisty, jak i  jego odbiór można przeprowadzić online. Czynności te są zatwierdzane podpisem elektronicznym realizowanym drogą internetową.

Po aktywacji Signature Pad na wyświetlaczu urządzenia pojawia się napis „made in Germany”. To u niektórych petentów wywołuje sporą irytację.

– Wybrałem się do wydziału ewidencji ludności urzędu miejskiego w Łęczycy, aby złożyć wymagane dokumenty. Usłyszałem, że nie muszę nic wypełniać. Kiedy urzędniczka uruchomiła urządzenie, o mało nie zemdlałem. Na monitorze zobaczyłem napis – „made in Germany”.  To teraz Niemcy prowadzą ewidencję polskiej ludności? Dlaczego i w jakim celu? – pyta z ironią mieszkaniec Łęczycy.

Okazuje się, że głos naszego rozmówcy nie jest odosobniony. Podobne opinie wypowiadają inni, którzy dokonywali już czynności wymiany dowodów osobistych.

O komentarz poprosiliśmy Ewę Lewińską, kierownik wydziału spraw obywatelskich łęczyckiego urzędu miejskiego.

–  Każda gmina w Polsce otrzymała z Ministerstwa Cyfryzacji program do obsługi dowodów osobistych z obowiązkiem jego instalacji i użytkowania – wyjaśnia. – To są obligatoryjne zasady.

Ludzie przyszli do w
Porozumienie z funda