12/07/2024
HomeŁódzkieŁódzkie na plus. Port multimodalny w Karsznicach gotowy do pracy

Łódzkie na plus. Port multimodalny w Karsznicach gotowy do pracy

łódzkie na plus

Na tę chwilę mieszkańcy Zduńskiej Woli, a zwłaszcza Karsznic, czyli kolejowej dzielnicy miasta, czekali od lat. Otwarte zostało Centrum Logistyczne Zduńska Wola Karsznice, jedna z najważniejszych inwestycji dla naszego regionu,

Prace w Karsznicach trwały od sierpnia 2022 roku. Powstało jedno z największych multimodalnych centrów logistycznych w Polsce. Zajmuje blisko 13 hektarów, a sam plac składowy ma powierzchnię ponad 33 tysięcy metrów kwadratowych. Docelowa zdolność przeładunkowa terminalu szacowana jest na 500 tys. jednostek multimodalnych rocznie. Terminal wyposażony jest w inteligentne systemy optymalizujące operacje logistyczne w tym w automatyczny system identyfikacji kontenerów, rozpoznawania potencjalnych uszkodzeń oraz przydzielania slotów dla składów kolejowych i samochodów ciężarowych. Całkowita wartość inwestycji to prawie 128,6 mln zł. Zarząd Województwa Łódzkiego wsparł budowę terminalu kwotą 51,7 mln zł. To dofinansowanie dla spółki PKP Cargo Terminale z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– To nie było łatwe zadanie. Wspierałem wiele inwestycji i nigdzie nie było tak wielu problemów jak tutaj. Ale cel został osiągnięty – podsumowuje marszałek Grzegorz Schreiber.

Autobusy łączące ŁKA z CPK

Województwo Łódzkie poszerza siatkę połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dzięki nowym autobusom kupionym ze środków Centralnego Portu Komunikacyjnego. Flotę Województwa wzmocni 14 nowych, komfortowych pojazdów 22-osobowych. Koszt zakupu wyniósł 10 mln zł.

Pojazdy będą wyposażone w windę dla niepełnosprawnych, klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz porty USB do dyspozycji pasażerów. Umowę na ich dostawę marszałek Grzegorz Schreiber podpisał w obecności wiceministra Marcina Horały, pełnomocnika rządu do spraw CPK. Firma Creobus pierwszych sześć busów dostarczy w ciągu czterech miesięcy, a potem co trzy miesiące po trzy kolejne.

Autobusy będą dowozić pasażerów ŁKA do i z przystanków kolejowych. W ten sposób mieszkańcy miejscowości, do których kolej nie dociera, otrzymają szybkie połączenie z dużymi ośrodkami miejskimi.

A w ramach projektu Województwa Łódzkiego „Po drodze z koleją” pasażerowie ŁKA już dowożeni są autobusami do przystanków kolejowych na trasie Zelów – Łask. Kolejne dwie linie (Ozorków – Parzęczew i Będków – Rokiciny) ruszą do połowy grudnia. Następne są przygotowywane.

Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze prace związane z naszym regionem

Ile dzięciołów mieszka w Lesie Łagiewnickim i jak można je skuteczniej chronić? Czy przedwojenne weselne obyczaje łowickie mogą stać się początkiem nowych tradycji dla młodego pokolenia? Jak morfologicznie zmieniła się strefa brzegowa Zbiornika Sulejowskiego? Na te pytania można szukać odpowiedzi w rozprawach i pracach nagrodzonych właśnie przez Marszałka Województwa Łódzkiego. Wyróżnionych zostało 19 autorów. Wszystkie prace tematycznie związane są z naszym regionem.

W uroczystym wręczeniu nagród wziął udział Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego.

Komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim wartość naukową prac oraz twórcze i pomysłowe spojrzenie na wybrany problem województwa łódzkiego. Jury oceniało oryginalność tematu, innowacyjność i nowatorstwo. Istotny był aspekt badawczy, który może być wykorzystany w nowych przedsięwzięciach dla rozwoju i promocji regionu.

Łączna pula nagród wyniosła 100 tys. zł. Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 61 prac, z których komisja konkursowa wytypowała jedną pracę habilitacyjną – jej autor otrzymał 10 tys. zł. Wyróżnionych zostało 6 rozpraw doktorskich, to nagrody po 7 tys. zł. Autorzy sześciu prac dyplomowych magisterskich otrzymali po 5 tys. zł, a twórcy sześciu prac dyplomowych licencjackich oraz inżynierskich – po 3 tys. zł.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z dotacjami

Elementy do toru przeszkód, fantomy, umundurowanie czy sprzęt audiowizualny do szkoleń – to część wyposażenia, o które jeszcze w tym roku wzbogacą się Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze w Łódzkiem. Dofinansowanie z budżetu województwa otrzyma 119 drużyn.

Konkurs na wsparcie działalności MDP, które wychowują przyszłych strażaków i druhów OSP, był nowością w tegorocznej ofercie samorządu województwa. Jednostki otrzymają po 5 tysięcy złotych, które będą mogły zainwestować m.in. w przeprowadzenie szkoleń z zakresu zapobiegania pożarom i udzielania pierwszej pomocy, organizację zawodów i imprez sportowo-pożarniczych czy zakup niezbędnego sprzętu.

– Chcemy, żeby drużyny młodzieżowe miały możliwość rozwoju, a tym są szkolenia, udział w zawodach czy nowy sprzęt – tak o celach programu mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Dotacje dla MDP były trzecią formą wsparcia dla OSP z budżetu województwa łódzkiego w 2023 roku. Oprócz dotacji na rozwój MDP, samorząd przekazał także pieniądze na doposażenie dla „dorosłych” jednostek oraz na remonty i modernizację ich strażnic. To razem 5,5 mln zł, o prawie 2 mln więcej niż rok temu.

Plac zabaw dla psów
Sołtys się denerwu