21/06/2024
HomeAktualnościŁódzkie na Plus. 33 mln zł na wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Łódzkie na Plus. 33 mln zł na wsparcie dla najbardziej potrzebujących

łódzkie na plus

Takie pieniądze są do wzięcia z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na tworzenie domów pomocy społecznej, mieszkań treningowych dla młodzieży z trudnych środowisk czy specjalistyczne terapie i wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego.

Do konkursu o dofinansowanie swoich projektów mogą się zgłaszać m.in. samorządy i ich jednostki podległe, organizacje pozarządowe. Nabór wniosków potrwa do końca lutego.

– Zachęcam do sięgnięcia po wsparcie wszystkie instytucje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych i starszych – mówił Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego, ogłaszając konkurs na konferencji prasowej w Kutnie.

Szczegóły dotyczące naboru na stronie: www.funduszeUE.wup.lodz.pl.

Duże pieniądze i nowy sprzęt w służbie zdrowia

Dwa nowoczesne angiokardiografy w wyremontowanych pracowniach ratują pacjentów po zawałach w szpitalach wojewódzkich w Sieradzu i Bełchatowie. Pierwszy z nich został zaprezentowany marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi, a drugi wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie.

Żeby otworzyć odnowione pracownie kardiologii inwazyjnej w obu placówkach, samorząd województwa zainwestował w sumie 18 mln zł.

– Mamy nowoczesny sprzęt w nowej przestrzeni, obsługiwany przez najwyższej klasy specjalistów – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

– To wszystko przekłada się na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu – dodaje wicemarszałek Ziemba.

***

Wyremontowane gabinety, nowoczesny sprzęt, winda, która ułatwi drogę na piętro – tak będzie wyglądała Przychodnia Chorób Płuc i Alergii Układu Oddechowego przy ul. Długiej w Zgierzu. Trwa kapitalny remont placówki przejętej przez samorząd województwa łódzkiego. Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego wyniosło 8 mln zł.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. W ubiegłym roku przeprowadzono termomodernizację i wymieniono poszycie dachowe, zakupiony został również nowoczesny aparat do pracowni RTG. W tym roku zostaną wyremontowane gabinety i zamontowana zewnętrzna winda. Przetarg na remont już został ogłoszony, a prace powinny zakończyć się w grudniu.

– Dzięki temu znacznie poprawi się zarówno komfort leczenia pacjentów, jak i pracy personelu – powiedział wicemarszałek Piotr Adamczyk podczas konferencji prasowej.

Bezpieczniej w Złoczewie

Kiepska widoczność i słaba płynność ruchu, do tego nawierzchnia drogi pozostawiająca wiele do życzenia. Wszystkie te problemy to już przeszłość. W Złoczewie na skrzyżowaniu ulic Wieluńskiej i Wyzwolenia powstało rondo. – Obiecaliśmy, że będzie bezpieczniej i jest – podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana w lutym 2023 r. Żeby można było je oddać przed upływem roku trzeba było zakończyć prace przed terminem. Było warto. Na skrzyżowaniu ulic Wieluńskiej i Wyzwolenia powstało 3-wlotowe rondo, przy drodze wojewódzkiej nr 477 wybudowano także chodniki (w sumie 722 metry), odwodnienie (ponad 500 metrów), 20 zjazdów na posesje, 4 przejścia dla pieszych i nowe oświetlenie. Jest zdecydowanie bezpieczniej. Koszt prac to ponad 6,5 mln zł.

Pamięć o Powstańcach Styczniowych

W wielu miejscach w województwie łódzkim przypomniano bohaterski, romantyczny zryw niepodległościowy Polaków z 1863 roku. Kwiaty i znicze składane były głównie w pobliżu bitew i potyczek powstańców: w Grocholicach koło Bełchatowa, Zduńskiej Woli, na szlaku powstańczym w Łodzi.

Tak bawili się matu
Wywiad z Burmistrzem