29/05/2024
HomePowiatKryminalni z Łęczycy zlikwidowali nielegalną fabrykę tytoniu

Kryminalni z Łęczycy zlikwidowali nielegalną fabrykę tytoniu

kontrabanda

Policjanci wydziału kryminalnego z łęczyckiej komendy na terenie gminy Grabów zlikwidowali nielegalną fabrykę tytoniu i zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o ten przestępczy proceder. Uszczuplenie podatku akcyzowego zabezpieczonej przez stróżów prawa blisko 4 tonowej kontrabandy oszacowano na ponad 2,4 mln złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty paserstwa akcyzowego, które jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności i wysoką karą grzywny.

28 marca 2023 roku roku policjanci wydziału kryminalnego z łęczyckiej komendy pojechali na jedną z posesji w gminie Grabów.

– Jak wynikało z ich własnych ustaleń miała tam się odbywać nielegalna produkcja wyrobów akcyzowych. Kiedy stróże prawa weszli na wytypowaną posesję, zatrzymali tam trzech mężczyzn w wieku 26, 37 i 42 lata mających związek z tym przestępstwem. Przeszukując pomieszczenie gospodarcze funkcjonariusze zabezpieczyli 956 kg krajanki tytoniowej i blisko 3 tony suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. Dodatkowo w ręce stróżów prawa wpadła maszyna służąca do jego cięcia – mówi asp. szt, Mariusz Kowalski, oficer prasowy KPP w Łęczycy.

W rezultacie policjanci z łęczyckiej komendy przy wsparciu funkcjonariuszy Łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili blisko cztery tony kontrabandy, której wstępna wartość uszczuplenia podatku akcyzowego to ponad  2,4 miliona złotych. Jeden z zatrzymanych to mieszkaniec powiatu łęczyckiego, a pozostali to mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Wszyscy usłyszeli już zarzuty dotyczące paserstwa akcyzowego, które jest przestępstwem  zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności i wysoką karą grzywny. Dalsze postępowanie w tej sprawie będą prowadzić funkcjonariusze Łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej.