12/07/2024
HomePowiatGrabów oszczędza. W nocy jeszcze ciemniej

Grabów oszczędza. W nocy jeszcze ciemniej

wójt jagodziński

Wójt Janusz Jagodziński – jak sam twierdzi – musiał podjąć trudną decyzję. Chodzi o uliczne oświetlenie, na którym trzeba będzie oszczędzać.

Znaczny wzrost cen energii elektrycznej zmusza samorządy do szukania oszczędności wszędzie tam, gdzie są one możliwe. Jednym z bardziej kosztochłonnych obszarów w budżetach gminnych jest oświetlenie uliczne.

– Skrócenie czasu działania lamp ulicznych nie należy do łatwych decyzji, niemniej jednak stan obecny i perspektywa wzrostu cen za energię zmusza nas, jako zarządzających gminą, do podjęcia trudnych decyzji. Z tych powodów zdecydowaliśmy się na wprowadzenie rozwiązań oszczędnościowych, polegających na zawarciu porozumienia ze spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza, zmierzających do ograniczenia kosztów ponoszonych z tego tytułu na rzecz dostawcy energii – tłumaczy wójt.

Pobór energii przez lampy typu LED został zredukowany w następujący sposób. Na terenie miejscowości Grabów: od chwili włączenia do godziny 23 – redukcja o 50%, od godziny 23 do chwili wyłączenia – redukcja o 70%.

W pozostałych miejscowościach gminy Grabów nastąpi całkowite wyłączenie lamp sodowych od godziny 23 do godziny 5 rano. Działania te – informuje władza w Grabowie – pozwolą na obniżenie kosztów ponoszonych przez gminę, przy jednoczesnym zaspokojeniu bezpieczeństwa mieszkańców.

<strong>W oczekiwani
Ważne decyzje w „