29/05/2024
HomePowiatGrabów będzie miastem!

Grabów będzie miastem!

grabów

Przez ostatnie półrocze trwała procedura zmierzająca do uzyskania przez Grabów statusu miasta. Rada Gminy podjęła w tej sprawie  uchwałę, następnie przeprowadzono konsultacje społeczne z wynikiem pozytywnym. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, co potwierdzono Rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 lipca br. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gmin i miejscowości.

   Pomysł odzyskania praw miejskich dla miejscowości Grabów zrodził się jeszcze w ubiegłym roku. Idea zyskała poparcie rady i mieszkańców, stąd wójt Janusz Jagodziński złożył wniosek do ministerstwa. 27 lipca premier Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, na mocy którego z dniem 1 stycznia 2024 roku miejscowość Grabów w powiecie łęczyckim obejmująca  obszar ewidencyjny Grabów – osada o powierzchni 189,86 ha oraz Grabów – wieś o powierzchni 727,83 ha uzyskują status miasta. Co się zmieni? – pytamy wójta.

–  To historyczna chwila. Grabów wraca do statusu miasta, który został zabrany ponad 100 lat temu z powodu wyzwoleńczego zrywu mieszkańców. Liczymy na bardziej korzystne zasady finansowania miasta jako siedziby gminy  – słyszymy.

A co mówią mieszkańcy?

–   W ocenie większości mieszkańców i mojej, to duży prestiż, który też zobowiązuje. Dobrze, że tak zadecydowano, bo dla mnie to także tradycja rodzinna. Znów jak mój pradziad będę mieszkała w mieście – cieszy się nasza rozmówczyni.

Na mocy rozporządzenia od 1 stycznia 2024 roku na terenie Polski przybędą 34 miasta, z czego 8 w województwie łódzkim. Oprócz Grabowa, status miasta uzyskały – Parzęczew w powiecie zgierskim, Kiernozia w powiecie łowickim, Białaszów i Żarnów w powiecie opoczyńskim,  Inowłódz w powiecie tomaszowskim, Osjaków w powiecie zduńskowolskim i Bolesławiec w powiecie wieruszowskim.

Wyjazd za pieniądze
Policja w Łęczycy