08/12/2024
HomeAktualnościGeotermalne inwestycje w Łęczycy! – o tym rozmawiają lokalne władze

Geotermalne inwestycje w Łęczycy! – o tym rozmawiają lokalne władze

geotermia

Urząd miasta w Łęczycy zapowiada geotermalne inwestycje.

Łęczyca chce dołączyć do grona gmin, które korzystają z ekologicznych rozwiązań, jakimi są odnawialne źródła energii. O takich rozmawiają burmistrz Łęczycy, Paweł Kulesza i prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Sławomir Boczkowski.

– Jednym z pomysłów, które zamierzamy realizować, jest wydobywanie wód geotermalnych, których złoża znajdują się na terenie Łęczycy. Byłyby one narzędziem  wspomagającym system ciepłownictwa w naszym mieście, co z pewnością ograniczyłoby koszty ogrzewania, jeśli nie zniweluje ich całkiem, ale też bardzo pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla – informuje Sławomir Boczkowski, prezes PEC w Łęczycy. – Oczywiście, prace musimy rozpocząć od  odwiertu, dzięki czemu poznamy historię i właściwość łęczyckich wód geotermalnych. Wydobycie podziemnych złóż wiąże się z wieloma wyzwaniami, którym będziemy starali się sprostać. Dziś, nie wiemy, na jakiej głębokości będzie możliwe wydobycie, ani jaką temperaturę posiadają wody, a co najważniejsze nie wiemy, jaki mają skład chemiczny, co jest niezwykle istotne w tworzeniu konkretnych planów.

Drugim elementem, będącym rozwiązaniem na efektywny energetycznie system ciepłowniczy jest kogeneracja – polegająca na produkcji energii elektrycznej i ciepła jednocześnie. W tym przypadku konieczną jest budowa infrastruktury wspomagającej system ciepłowniczy funkcjonujący w Łęczycy. Najlepszą opcją byłoby wdrożenie zarówno źródła ciepła z geotermii, jak i systemu kogeneracyjnego. W jednym i drugim przypadku konieczne będą wielomilionowe wydatki.

– Wiemy, że wdrożenie ekologicznych systemów ogrzewania jest koniecznością i nie będziemy w żaden sposób się przed nią uchylać. Wiemy również, że musimy dbać o mieszkańców i wspomagać ich w kosztach utrzymania mieszkań. W tej chwili spotykamy się z sąsiednimi samorządami, aby czerpać z ich doświadczeń w tym zakresie. Geotermia i kogeneracja to rozwiązania, które będą wdrażane w Łęczycy. Z pewnością, nie uda nam się tego zrobić w jednym roku, ponieważ zadania wymagają nie tylko zasobów finansowych, których będziemy poszukiwać  w źródłach zewnętrznych, ale przede przeprowadzenia czasochłonnych i skomplikowanych działań – mówi burmistrz Łęczycy, Paweł Kulesza. – Z pewnością, musimy się z nimi uporać do 1 stycznia 2028 roku, kiedy to wejdą w życie kolejne surowe przepisy w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Mobilne miasteczko g