22/04/2024
HomeTematy dniaDuże wydatki na święta Bożego Narodzenia

Duże wydatki na święta Bożego Narodzenia

makowiec święta

Na łęczyckim targowisku królują niepodzielnie najważniejsze symbole Bożego Narodzenia – choinki, karp i jemioła. I chociaż ceny poszybowały w górę w porównaniu do roku ubiegłego, to i tak zainteresowanie tymi produktami jest duże.

Trudno sobie wyobrazić Wigilię bez karpia, czy też zielonego, pachnącego drzewka. Pewnie dlatego, mimo znacznego wzrostu cen tych produktów – kupujących nie brakuje.

Choinki na targowisku utworzyły piękną, zieloną aleję.

– Od wielu lat zajmujemy się sprzedażą drzew iglastych – mówi Jadwiga Kaczmarek, właścicielka pięknych świerków. – Jest naprawdę w czym wybierać. Mniejsze, większe drzewka, świerk zielony, srebrny, a decyzję podejmuje klient. Mniejsze choinki sprzedajemy po 50 – 60 zł, za większe trzeba zapłacić ok. 100 zł.

Nad wyborem bożonarodzeniowego drzewka zastanawia się Leszek Zduńczyk.

– W porównaniu do roku ubiegłego choinki jeszcze tak bardzo nie zdrożały, aczkolwiek i tak bym kupił, bo co to za święta bez zielonego drzewka. Nawet nie byłoby gdzie położyć prezentów – uśmiecha się nasz rozmówca.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się karp, symbol każdego, wigilijnego stołu.

– Mamy rybę dobrej jakości – zapewnia Henryk Suchanowski. – Świeżą i smaczną. W ubiegłym roku sprzedawaliśmy karpia po 20 zł za kilogram. Obecnie, ze względu na wzrost kosztów, niestety cena wzrosła do 35 zł.

W pobliskim sklepie rybnym jest jeszcze drożej, bo kilogram tej ryby kosztuje 45 zł. Nie jest to jedyny produkt, którego cena w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła o kilkanaście złotych. Kolejnym jest np. masło, którego cena z 4,80 wzrosła do ponad 8 złotych. Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o jaja, ich cena wzrosła z 6,25 zł na 8,20 zł za 10 sztuk. Rekordy zwyżki cen osiąga olej z 8 zł średnio na 12 zł. Podobnie jak cukier, mięso czy wędliny. Ceny podstawowych produktów żywnościowych, jak np. chleba wzrosły przeciętnie o złotówkę za pieczywo zwykłe, ale już za bardziej urozmaicone z dynią, żurawiną czy innymi dodatkami trzeba zapłacić 2 – 3 złote więcej. Trudno też wyobrazić sobie święta bez piernika czy makowca, w tym przypadku także trzeba się przygotować na większy wydatek niż w roku ubiegłym. Przeciętnie kilogram tego smakowitego ciasta waha się od 25 do 30 złotych, w zależności od producenta. W jednej z łęczyckich cukierni uzyskaliśmy informację, że cena makowca pozostała na niezmienionym poziomie w stosunku do roku 2021.

– U nas makowiec kosztuje tyle samo, co w roku poprzednim – mówi sprzedawczyni Paulina Baranowska.

Jemioła zdrożała o sto procent. Trzeba na nią wydać przeciętnie 10 zł.

Ceny towarów poszybowały w górę, ale kupujących w sklepach i na targowisku było sporo. Można się spodziewać, że tuż przed świętami będzie ich jeszcze więcej.

Życzenia - Urząd M
W Łęczycy drzewa u