12/04/2024
HomeTematy dniaDramat w schronisku! Możesz pomóc psiakom!

Dramat w schronisku! Możesz pomóc psiakom!

schronisko w wojtyszkach

Aktywiści z trzech organizacji ratujących zwierzęta weszli na teren schroniska w Wojtyszkach, żeby wywieźć stamtąd 250 wygłodzonych i chorych psów. To ostatnie, które tam jeszcze przebywały.

Akcja w Wojtyszkach została szeroko skomentowana w jednym z łęczyckich serwisów społecznościowych.

Kinga Żelewska, z „Pogotowia dla zwierząt”, powiedziała nam, że mieszkańcy Łęczycy mogą pomóc psiakom. – Pieski można adoptować za darmo – mówi pani Kinga. – Proszę dzwonić pod numer tel. 884 883 491.

Przypomnijmy, że na teren schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wojtyszkach weszli aktywiści z trzech fundacji ratujących zwierzęta. Ich zadaniem było  zabezpieczenie i zabranie psów.

– Schronisko w Wojtyszkach zostało przejęte przez Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt – dodaje K. Żelewska. – Najprawdopodobniej placówka nie będzie w przyszłości pełnić funkcji typowego schroniska. Mają być przyjmowane psy tylko z typowych interwencji.

Wyliczono, że koszty przejęcia, utrzymania i modernizacji schroniska to 5 milionów złotych. Założono już zbiórkę pieniężną. Pracy jest bardzo dużo, a podczas akcji zwierzęta były wylęknione, niektóre agresywne. Na terenie schroniska znaleziono też skrajnie wygłodzoną krowę i kury, zamknięte w pomieszczeniu bez dostępu światła.

W sprawie schroniska prowadzone jest śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wlkp. Dotyczy podejrzenia znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad kilkoma tysiącami zwierząt przez właścicielkę schroniska i lekarza weterynarii. Proceder miał trwać od 2017 r.
W grudniu 2022 r. prokuratura w Ostrowie Wlkp. wszczęła drugie śledztwo w sprawie, ponieważ według jednej z organizacji w schronisku nadal dochodziło do znęcania się nad zwierzętami. W zawiadomieniu poinformowano, że psy są wychudzone, nie mają siły chodzić, wyłamują sobie zęby gryząc kraty, wykazują objawy chorób psychicznych. Boksy są za małe, zwierzęta leżą w kilkutygodniowych odchodach, większość z nich nie ma wody do picia. Zwierzęta bardzo często chorują i karmione są najgorszej jakości karmą.

Tagi postu:
LGD „Ziemia Łęcz
Łódzkie na Plus -