12/07/2024
HomeGaleriaBarbórka po 30 latach wróciła do Łęczycy

Barbórka po 30 latach wróciła do Łęczycy

barbórka w łęczycy

Reaktywacja uroczystych obchodów Święta Górnika to wydarzenie bez precedensu w naszym regionie, któremu przyświeca cel oddania hołdu ludziom realnie tworzącym historię Łęczycy. Wszystko za sprawą szeregu interesujących wydarzeń organizowanych w naszym mieście mających na celu przywrócenie wspomnień oraz edukację młodszych pokoleń o Łęczyckich Zakładach Górniczych, które przez blisko 40 lat wpływały na rozwój miasta.

W Łęczycy odbywały się uroczystości barbórkowe. Po Mszy Świętej w intencji byłych pracowników ŁZG i ich rodzin, goście udali się do Domu Kultury, gdzie miało miejsce wspaniałe spotkanie wspomnieniowe. O kopalni rudy żelaza, rozkwicie miasta w czasach funkcjonowania Łęczyckich Zakładów Górniczych opowiadali Pani Teresa Woźniak oraz Pan Jan Chucki.

Na zakończenie tej części obchodów zagrał zespół „Łęczanie”, którego powstanie również związane jest z ŁZG.Następnie, uroczystej Barbórce towarzyszyło otwarcie wyjątkowej wystawy w podziemiach łęczyckiego ratusza. Wyjątkowej za sprawą samych mieszkańców, którzy na tę okazję udostępnili ze swoich prywatnych archiwów zasoby dokumentujące prawie 40 lat funkcjonowania Łęczyckich Zakładów Górniczych.

Zwieńczeniem uroczystości była biesiada górnicza, na której ponownie zabrzmiały górnicze przyśpiewki, a byli pracownicy kopalni dzielili się bezcennymi wspomnieniami i anegdotami.

Każdy z uczestników otrzymał książkę „Łęczyckie Zakłady Górnicze 1955-1992” oraz pamiątkowe pocztówki.

Mikołaje opanowały
<strong>Radny od 8 l