21/02/2024
HomeGaleria83. rocznica Bitwy Wrześniowej

83. rocznica Bitwy Wrześniowej

bitwa wrześniowa

Łęczycki plac T. Kościuszki stał się miejscem wielopokoleniowego spotkania Tych, którzy pamiętają i Tych, którzy mają obowiązek pamiętać o Żołnierzach września 1939 roku. W uroczystości uczestniczyli nie tylko mieszkańcy regionu, ale tradycyjnie goście z Wielkopolski, którzy pamiętają, że to właśnie 83 lata temu armia „Poznań” pod dowództwem generała Tadeusza Kutrzeby, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. armii rozpoczęła jedną z największych bitew kampanii 1939 roku.

Toczące się w kampanii wrześniowej walki nad Bzurą były jednym z największych punktów oporu, w istotny sposób opóźniającym marsz wroga na Warszawę. W ciągu kilkudniowych, zaciętych walk polskie oddziały zdobyły Łęczycę, Piątek i Ozorków zbliżając się do Zgierza. Tegoroczne obchody upamiętniające tamten wrześniowy, krwawy czas rozpoczęły się mszą św. w parafii pw. Św. Andrzeja, dalsza część uroczystości miała miejsce na pl. T. Kościuszki. Wyjątkowo nie było przemarszu na cmentarz parafialny ze względu na trwający tam remont kwatery wojennej.

12 września to także, jak podkreślił w swoim wystąpieniu burmistrz Paweł Kulesza, Święto Wojsk Lądowych na pamiątkę dnia w 1683 roku, kiedy to król Jan III Sobieski ruszył z odsieczą wiedeńską, w której totalną klęskę poniosła turecka armia wezyra Kara Mustafy.

Człowiek spał na u
Auto napędzane... s