16/06/2024
HomeAktualności100 tysięcy zł na aromatyczne zadanie. Zapach pieczonego chleba i wędzonki…

100 tysięcy zł na aromatyczne zadanie. Zapach pieczonego chleba i wędzonki…

zapach chleba

Dobiega końca realizacja projektu, na który Gmina Łęczyca wspólnie z Sołectwem Topola Katowa pozyskały dofinansowanie z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach programu Infrastruktura Sołecka na Plus. Kwota 100 tysięcy złotych przeznaczona na zadanie Zapach pieczonego tradycyjnego chleba i wędzonki – naturalnie jak dawniej, umożliwiła stworzenie dla mieszkańców miejsca, gdzie zarówno starsi jak i młodsi będą mogli w sposób atrakcyjny, bezpieczny spędzać wolny czas.

Z otrzymanych środków powstała drewniana altana o wymiarach 7m x 5m wyposażona w piec chlebowy, wędzarnie, które posłużą do wypieków tradycyjnego chleba czy wędzenia wędlin. Pieców takich już nie ma na wsiach od bardzo dawna, a wobec wszechobecnej przemysłowej żywności jest to nowa inicjatywa kobiet, żeby wspólnie z młodzieżą i dziećmi upiec chleb, zrobić i uwędzić kiełbasę, szynkę i w ten sposób przekonywać do zdrowej i tradycyjnej żywności. W Kole Gospodyń Wiejskich w Topoli Katowej działa m.in. laureatka konkursu wypieku chleba, a także osoby potrafiące przygotować domowe wędliny, kociołki , co będzie stanowiło dobry powód do organizowania wspólnych spotkań. Podczas ich trwania starsze pokolenie będzie mogło nauczyć młodsze tajników pieczenia chleba oraz wędzenia.

Zakupiono także stoły wraz z ławkami, a także stworzono łąkę kwiatową z domkami dla owadów. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych w postaci małego placu zabaw. Dopełnienie całości stanowi nowo położona kostka brukowa na części placu przy budynku OSP i świetlicy. Nie tylko poprawiła ona estetykę samego terenu, ale także sprawiła, iż nawet powstałe w wyniku opadów deszczu błoto nie będzie przeszkadzało w przejściu po placu „suchą nogą”.

W dniu 3 grudnia odbyło się podsumowanie projektu zorganizowane przez Panie z KGW w Topoli. Udział w nim, oprócz Wójta Gminy Łęczyca Pana Jacka Rogozińskiego, wzięli Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Pan Zbigniew Linkowski, radni Gminy, członkowie OSP w Topoli Katowej oraz mieszkańcy Sołectwa. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania początków działalności Koła, trudności z jakimi Panie musiały się mierzyć oraz dochodzeniu do tego co aktualnie możemy podziwiać odwiedzając świetlicę wiejską w Topoli Katowej. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań oraz zapewnień o dalszym wspieraniu tego typu inicjatyw przez samorząd wojewódzki oraz gminny. Przed zgromadzonymi uczestnikami wystąpił także Zespół Folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, który oprócz utworów ludowych wykonał kolędy z racji zbliżających się świąt. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek przygotowany przez Panie z KGW.